Czy zdalne sterowanie sprawdza się w domach?

Czy zdalne sterowanie sprawdza się w domach?

W domach mieszkalnych staramy się zawsze tworzyć optymalne miejsce do codziennego funkcjonowania. Nie sposób zbudować taką przestrzeń bez praktycznego oświetlenia. Lampy umożliwiają przemieszczanie się, gwarantują bezpieczeństwo przemieszczania się, a także dekorują przestrzeń. Dbamy o to, żeby wybrać odpowiednie rozwiązania, planujemy perfekcyjne systemy oświetleniowe, łączące spójność stylistyczną z praktycznych doświetleniem całej przestrzeni. Istnieje jednak też jeszcze jeden element domowej instalacji oświetleniowej, o którym często zapominamy, choć pozwala uzyskać szereg korzyści. Mowa oczywiście o odpowiednim sterowaniu oświetleniem w domach. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się rozwiązania zdalne. Czy rzeczywiście to dobry sposób na zarządzanie wszystkimi, domowymi lampami?

Różne oblicza sterowania zdalnego domowym oświetleniem

Przyzwyczailiśmy się, że lampy włącza się z pomocą standardowego włącznika, umieszczonego bezpośrednio na obudowie produktu lub na ścianie. To jednak nie jedyny sposób na zarządzanie domowym oświetleniem.

Oprócz tego można zdecydować się na wykorzystanie sterowania zdalnego, także miewające różne odsłony, które łatwo dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

Za najpopularniejsze produkty uznaje się:

  • piloty,
  • aplikacje w telefonie,
  • czujniki.

Piloty są znane od dawna. Starsze modele działały w oparciu o fale radiowe lub podczerwień. Obecnie najchętniej podłącza się je do domowej sieci WiFi. Z ich pomocą sterujemy wszystkimi oprawami w domach – indywidualnie lub zespołami lamp. Kontrolujemy ich uruchamianie, natężenie światła oraz w zależności od stosowanego rozwiązania, również szereg innych parametrów.

Rozwinięciem idei pilota stała się w ostatnim czasie opcja sterowania domowym oświetleniem za pomocą aplikacji, instalowanej na smartfonach. To rozwiązanie wręcz idealne dla wszystkich zabieganych, którzy jednak telefon zawsze mają przy sobie. Często tego typu aplikacje pozwalają na zarządzanie również innymi instalacjami lub urządzeniami elektrycznymi w ramach rozbudowanego systemu Smart House.

Ostatnim z wymienionych sposobów na zarządzanie oświetleniem są czujniki. Do najczęściej wykorzystywanych typów zalicza się czujniki ruchu lub zmierzchu. Powszechnie wykorzystuje się je w ogrodach, na ścieżkach dojścia do domów oraz na klatkach schodowych w domach. Niektórzy decydują się jednak także na umieszczenie ich w domach prywatnych. Dzięki nim nie musimy nerwowo szukać w ciemnościach włącznika, a światło pojawia się zawsze wtedy, gdy akurat go potrzebujemy.

Zalety zdalnego sterowania oświetleniem

Zdalne zarządzanie wszystkimi punktami oświetleniowymi w domach to sposób na znaczące zwiększenie wygody i poprawę jakości codziennego funkcjonowania w czterech ścianach. Nie musimy już za każdym razem podnosić się z fotela, gdy potrzebujemy więcej światła. Nie ma potrzeby, żeby odrywać się od wykonywanych czynności lub przerywać przyjemną rozmowę. Panel sterowania mamy zawsze przy sobie.

Wykorzystanie zdalnego sterowanie zwiększa równocześnie bezpieczeństwo w domu. Łatwiej przemieszczać się wzdłuż ciągów komunikacyjnych bez obaw o bolesny upadek. Dodatkowo czujniki ruchu zamontowane w pobliżu domu stają się skutecznym elementem instalacji antywłamaniowej, odstraszając nieproszonych gości, próbujących dostać się do wnętrza.

Sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji jest na tyle proste, że poradzi sobie z nim nawet dziecko. Stanowi także idealne udogodnienie dla osób starszych oraz z ograniczoną mobilnością, dla których każdorazowe przemieszczanie się w stronę włączników bywa wielkim wyzwaniem.

Nie zapominajmy o tym, że optymalne wykorzystanie zdalnego sterowania (budowanie harmonogramów oświetleniowych, stosowanie czasowych wyłączników, tworzenie scen świetlnych) to szansa na znaczące oszczędności w domowym budżecie. Dom jest idealnie oświetlony, a my wydajemy przy tym zdecydowanie mniej pieniędzy. To się naprawdę opłaca.

Odpowiednie wykorzystywanie opraw oświetleniowych, zwłaszcza energooszczędnych produktów LED, o wysokiej trwałości oraz długowieczności stanowi również sposób na domowe dbanie o środowisko naturalne. A przecież dobro naszej planety powinno leżeć nam wszystkim na sercach.

Zdalne sterowanie oświetleniem – wygoda i praktyczność

Coraz większe grono użytkowników decyduje się na wykorzystanie zdalnego sterowania oświetleniem. Okazuje się, że jest to sposób na poprawę warunków w domu, zwiększenie funkcjonalności przestrzeni oraz lepsze jej wykorzystanie. Warto zatem rozważyć piloty i aplikacje użycie we własnych czterech ścianach – wielość korzyści jest naprawdę olbrzymia.

Artykuł przygotowano przy współpracy z

Redaktorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *