Czyszczenie mebli w ogrodzie zimowym – skutecznie i bezpiecznie?

Czyszczenie mebli w ogrodzie zimowym – skutecznie i bezpiecznie?

Ogrody zimowe stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, pojawiającym się w wielu domach. Stanowią oazę i miejsce do spokojnej kontemplacji, relaksu lub do przyjemnych spotkań z rodziną i znajomymi. Oranżerie stają się miejscem, do którego chętnie przenosi się życie domowników, spragnionych kontaktu z przyrodą, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowej szarugi. Aby wypoczynek był w pełni udany, w ogrodzie zimowym muszą znaleźć się wygodne meble, na których z największą radością i przyjemnością spędzimy długie godziny na relaksie i konwersacjach.

Meble w ogrodzie zimowym co prawda nie są narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, jak w ogrodzie zewnętrznym, jednak również wymagają troski i regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby służyły nam przez naprawdę długie lata.

Czyszczenie mebli ogrodowych – co trzeba o nim wiedzieć? Kilka sprawdzonych porad prezentujemy poniżej.

Czyszczenie mebli ogrodowych – wyposażenie w ogrodach zimowych?

Oranżerie to niezwykłe przestrzenie o dość dwoistym charakterze. Mają w sobie coś z prawdziwego ogrodu oraz równocześnie stanowią odmianę salonu. Dlatego też w takich wnętrzach można ustawić zarówno typowe meble ogrodowe, jak i wyposażenie salonowe. Wszystko zależy od pomysłu i wprowadzonej aranżacji.

Zastosowanie konkretnego rodzaju mebli wymaga też stosowania nieco innych zabiegów konserwatorskich. Co zatem zrobić, żeby każdy stolik, sofa lub fotel zawsze wyglądał pięknie? Czyszczenie mebli ogrodowych w zimowej oranżerii przemyślmy odpowiednio wcześniej, aby zakupić odpowiednio dobrane produkty.

Jak czyścić meble tapicerowane?

Tradycyjne, tapicerowane rozwiązania salonowe sprawdzają się świetnie w całorocznym ogrodzie. Są wygodne, praktyczne i dają szansę na przyjemny i komfortowy relaks. Niestety na powierzchni tkanin obiciowych często pojawiają się nieestetyczne plamy. Do ich usuwania wykorzystuje się miękkie szczoteczki, gąbki oraz szampony do obić. Należy pamiętać, aby powierzchnia nie wciągnęła zbyt wiele wody – czas schnięcia będzie wówczas bardzo długi. Można również użyć specjalnych odkurzaczy piorących.

Poza usuwaniem uciążliwych plam należy też regularnie odkurzać powierzchnię tkaniny z pomocą dedykowanej końcówki do odkurzacza.

Jeśli w naszej oranżerii ustawiliśmy meble z obiciami skórzanymi, do ich czyszczenia należy stosować specjalne środki do pielęgnacji tego typu pokrycia. Dodatkowo co kilka miesięcy należy nakładać na całą powierzchnię skóry specjalne mleczka konserwujące, które zwiększają odporność mebli na zabrudzenia oraz przetarcia. Wszelkie rozdarcia i zadrapania warto delikatnie zabezpieczyć impregnatem i zniwelować ich widoczność farbą tonującą.

Meble drewniane – co warto o nich wiedzieć?

Czyszczenie mebli ogrodowych drewnianych to konieczność. Należy to robić, regularnie usuwając z nich kurz oraz ewentualne plamy, które wystarczy często przetrzeć miękką, wilgotną szmatką. Po przetarciu trzeba bezwzględnie wytrzeć mebel do sucha, aby ograniczyć ilość wody, która mogłaby wniknąć do jego wnętrza.

Do czyszczenia mebli drewnianych nie używa się ostrych szczotek ani szorstkich gąbek, które mogłyby zarysować powierzchnię. Jeśli chcemy zastosować jakiekolwiek detergenty, warto wcześniej przeprowadzić test powierzchniowy w niewidocznym miejscu, żeby sprawdzić, czy dany środek nie spowoduje odbarwień.

Do impregnacji mebli drewnianych najczęściej używa się specjalnych wosków, olejów lub lakierów, dostosowanych do potrzeb konkretnego produktu.

Meble rattanowe i wiklinowe, które znów cieszą się olbrzymią popularnością, niezbyt dobrze znoszą czyszczenie z pomocą dużej ilości wody. Czyści się je z pomocą lekko wilgotnej szmatki z roztworem odrobiny wody (zwykłej i utlenionej) oraz soku z cytryny.

Czyste meble – gwarancja wygody i pięknego wyglądu wnętrza przez cały rok

Regularne czyszczenie mebli ogrodowych, które są ustawione w ogrodzie zimowym lub całorocznym naprawdę się opłaca. Stają się one bowiem zdecydowanie bardziej odporne na zabrudzenia, mniej się niszczą i pozostają w optymalnej kondycji przez długi czas, zapewniając nam wygodę i przyjemność relaksowania się w oranżerii.

Warto zatem poświęcić trochę czasu i poznać najlepsze rozwiązania pielęgnacyjne dla naszych mebli – ograniczymy tym sposobem ilość obowiązków, a sprzątanie będzie szybkie, sprawne i przyjemne. A my będziemy mogli po prostu korzystać z pięknych wnętrz i relaksować się zawsze, gdy będziemy mieć na to ochotę. Czyszczenie mebli ogrodowych od dziś przestaje być wyzwaniem!

Redaktorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *