Drewniane czy technorattanowe meble ogrodowe? Krótkie porównanie

Drewniane czy technorattanowe meble ogrodowe? Krótkie porównanie

Drewniane czy technorattanowe meble ogrodowe? Klasycznie, a może nowocześnie? Takie pytania zadajemy sobie właśnie teraz, u styku zimy i wiosny. Pragniemy czegoś w rozsądnej cenie, jednocześnie trwałego i odpornego na działanie czynników zewnętrznych. Zastanawiamy się nad estetyką, bo przecież aranżacja ogrodu powinna być spójna z architekturą budynku. Porównajmy zalety i wady obydwu materiałów, by dokonać subiektywnie najlepszego wyboru!

Klasyka, tradycjonalizm i klimat

Wiejskie klimaty, rustykalne aranżacje, ciepłe i klimatyczne wnętrza, a także ogrody otaczające przepiękne dworki. W takich miejscach dodatek naturalnych materiałów, w tym drewna, wydaje się być wręcz koniecznością. I faktycznie, nie bez powodu drewniane meble ogrodowe wciąż są chętnie wybierane. Nie przeszkadza nam ich waga, konieczność przechowywania poza sezonem i wymagająca pielęgnacja. Estetyka w połączeniu z trwałością nawet na 25 lat użytkowania, przekonują.

Drewniane meble ogrodowe to ogromna różnorodność, bo wykonywane są z różnych gatunków drewien – krajowych i egzotycznych. Od tej decyzji zależą właściwości mebli. Zanim do nich przejdziemy, pomyślmy jeszcze chwilę o efektach wizualnych. Drewno to charakterystyczne usłojenie, rysunek, który nadaje oryginalności. Drewniane meble ogrodowe za każdym razem prezentują się unikatowo, dlatego stworzenie oryginalnej, malej architektury wokół domu nie stanowi najmniejszego problemu.

Dziś możemy przebierać pośród drewnianych mebli ogrodowych o różnych kształtach, coraz bardziej designerskich. Z tego względu zielona architektura, która jest dopasowana do domów współczesnych, może zostać uzupełniona o meble proste, minimalistyczne, bez zbędnych ozdobników. Materiał drewniany staje się bowiem dekoracją samą w sobie. Ponadto spotyka się meble, w których jest on łączony z metalem lub szkłem. Wraz z metalem zyskuje na jeszcze nowocześniejszym wydaniu. Jeśli pojawiają się dodatki szkła, na przykład blat na stoliku, mebel staje się subtelniejszy i delikatniejszy w swojej estetyce.

Mimo skojarzeń z wiejskimi i rustykalnymi wystrojami ogrodów, drewniane meble można wpisywać z powodzeniem w każdą zieloną przestrzeń, także tę surową i minimalistyczną lub pełną przepychu i luksusu.

Technorattan niczym naturalny rattan

W technorattanie tkwi pewna tajemnica. Choć to tworzywo syntetyczne, specjalnie wzmocnione, estetyką przypomina naturalny rattan. Tym samym zyskuje na uniwersalizmie. Wpisuje się w potrzeby miłośników tradycyjnych aranżacji ogrodowych, by tuż po drugiej stronie uzupełnić architektury współczesnej, prostej i nieco surowej, która potrzebuje wyważenia.

Za technorattanowe meble ogrodowe trzeba zapłacić więcej niż za drewniane, ale można za to liczyć na trwałość i wytrzymałość, jakiej nie oferują żadne inne produkty. Technorattan nie poddaje się działaniu czynników atmosferycznych. Nie traci swoich właściwości niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz, opadów czy silnego promieniowania słonecznego.

Atut, który przemawia do wielu użytkowników, to brak konieczności posiadania miejsca, w które trzeba by przenieść takie meble poza sezonem. Skoro radzą sobie z pogodą, można ich użytkować przez okrągły rok, biesiadując latem przy grillu i zimą przy ognisku.

Wspominamy o spotkaniach ze znajomymi czy rodziną – wspólnym grillowaniu i urządzaniu ogniska. Nie obejdzie się niestety bez zabrudzeń i plam. Alkohol, soki, tłuszcz, sól. Czy trzeba się o to martwić? W przypadku technorattanowych mebli, nie, ponieważ do uporania się ze śladami po artykułach spożywczych i nawet barwiących napojach, wystarczy miękka ściereczka namoczona w ciepłej wodzie, z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W ten sam sposób zadbamy o technorattanowe meble ogrodowe, które postanowiliśmy przechować w garażu czy w piwnicy, podczas zimowego sezonu.

Lepszy wybór, to?

Zakup drewnianych mebli ogrodowych może być równie trafiony, co ich technorattanowych odpowiedników. Jeśli przechowywanie nie sprawia nam problemu, mamy na to przeznaczone pomieszczenie, a pielęgnacja drewna okazuje się być relaksującym zajęciem ciepłymi wieczorami i wolnymi weekendami, to idealnie! Z kolei ci, którzy wolą postawić na bezproblemowe czyszczenie i zależy im na możliwości użytkowania mebli przez cały rok, będą usatysfakcjonowani kupując produkty z technorattanu. Pozostaje przemyśleć budżet, aranżację ogrodu i wymarzoną kolorystkę.

Redaktorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *