Ekologiczny ogród – jakie wyposażenie jest nam potrzebne?

Ekologiczny ogród – jakie wyposażenie jest nam potrzebne?

Bycie eko przestało być już tylko modne. Obecnie to styl życia, z którym identyfikuje się olbrzymia ilość osób na całym świecie. Każdy pragnie w ten sposób przyczynić się do poprawy sytuacji na naszej planecie. A naprawdę jest z czym walczyć. Miliony ton odpadów produkowanych każdego roku, emisja szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery oraz regularne zanieczyszczanie gleby i wody. Jeśli nie zmienimy w najbliższym czasie naszych destrukcyjnych nawyków, wówczas niebawem sytuacja zacznie być naprawdę dramatyczna, a następne pokolenia o czystym środowisku usłyszą tylko z naszych opowieści. Często nie zdajemy sobie sprawy, że tak naprawdę do zadbania o naturę potrzeba niewiele. Niekiedy wystarczy tylko odrobinę zmienić codzienne nawyki oraz wprowadzić nowe przyzwyczajenia, żeby zacząć być naprawdę eko. Również przestrzeń ogrodowa może prowokować do dyskusji o ochronie środowiska naturalnego. W końcu jest to nasz mały kawałek natury, w którym spędzamy sporo czasu. Czy jednak na pewno jest to strefa ekologiczna?

Ekologiczny ogród – z czego powinien się składać?

Ekologiczny ogród powinno się rozpatrywać w kilku różnych aspektach. Pierwszy z nich dotyczy oczywiście samych nasadzanych roślin, które spełniają olbrzymią rolę dla środowiska. W drugiej kolejności należy rozpatrzyć całe ustawione w ogrodzie wyposażenie oraz to, czy jest ono przyjazne dla natury. Na koniec pozostawiamy kwestię segregowania odpadów – czyli coś, do czego jesteśmy wszyscy zobowiązani.

Rośliny w przydomowej przestrzeni – jak zbudować ekologiczny ogród?

Ekologiczny ogród szczególnie kojarzy się nam z przydomowymi warzywniakami. I w głównej mierze właśnie tych prywatnych upraw dotyczy to określenie.

Jednak oprócz niego możemy również mówić o ekologicznym ogrodzie w stosunku do wszystkich roślin posadzonych wokół domu.

Jeśli chcemy być bardziej eko, należy zadbać o to, żeby wszystkie znajdujące wokół domu okazy były nawożone i opryskiwane wyłącznie naturalnymi środkami, bez szkodliwych substancji. Chemia ogrodnicza może bowiem prowadzić do trwałego skażenia ziemi, a także do zatrucia owadów i innych roślin. Niekiedy wywołuje nawet reakcje uczuleniowe u ludzi, co może być niebezpieczne, jeśli w ogrodzie często bawią się dzieci.

Z czego są wykonane meble do ogrodu?

W przypadku mebli do ogrodu możemy mówić o dwóch typach rozwiązań, które są przyjazne dla środowiska. Przede wszystkim warto stawiać na modele z naturalnych materiałów, jak nielakierowane drewno lub plecionki rattanowe i wiklinowe. Powinno się je impregnować woskami lub olejami.

Z drugiej strony pozostają jednak meble z metali i tworzyw sztucznych, które również potrafią być eko. Jak to możliwe? Meble z takich surowców mogą być bowiem poddawane procesowi recyklingu. Dzięki temu ze starych, zniszczonych produktów uzyskuje się recyklat dodawany do produkcji kolejnego wyposażenia. A to zmniejsza ilość śmieci na wysypiskach oraz ogranicza niepotrzebne wykorzystanie nowego surowca. Mamy zatem ulubione meble i wciąż ekologiczny ogród.

Recykling w warunkach domowo-ogrodowych

Każdy z nas jest zobowiązany do sortowania odpadów na podstawowe kategorie, do których zalicza się:

  • metal i tworzywa sztuczne,
  • szkło,
  • papier,
  • odpady biodegradowalne,
  • odpady zmieszane.

Pierwsze trzy kategorie odpadów są poddawane procesowi recyklingu, dzięki któremu uzyskuje się nowy surowiec do produkcji kolejnych przedmiotów. Odpady biodegradowalne można natomiast kompostować, wytwarzając nawóz. Jedynie odpady zmieszane trafiają na tradycyjne wysypiska śmieci.

Odpowiednie segregowanie odpadów w przygotowanych i oznakowanych pojemnikach, które najczęściej stawia się właśnie w przydomowej przestrzeni, to szansa na lepsze zagospodarowanie wszystkich surowców oraz wykorzystanie jak największej ich ilości do uzyskania recyklatu.

Warto zatem zadbać o to, co i jak wyrzucamy. Ma to bowiem wpływ nie tylko na nasze gospodarstwo domowe, ale tak naprawdę na całe lokalne i globalne społeczeństwo.

Ekologiczny ogród – sprawa dla nas wszystkich

Troska o środowisko naturalne w ogrodzie miewa różne wymiary. Powinniśmy troszczyć się zarówno o rośliny i ich świadomą pielęgnację, o dobór odpowiednich mebli, a także o właściwe sortowanie odpadów.

Tylko w ten sposób udaje się stworzyć w pełni ekologiczny ogród – bez nadmiernego wysiłku, ale z wysoką świadomością i chęcią zmiany na lepsze zwykłych, codziennych przyzwyczajeń.

Redaktorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *