Elektryczne ogrzewanie domu – co warto wiedzieć?

Elektryczne ogrzewanie domu – co warto wiedzieć?

Wiele osób postrzega elektryczne ogrzewanie domu jako system wygodny, ale drogi w eksploatacji. Nie bierze przy tym pod uwagę tego, że nowoczesne i energooszczędne rozwiązania potrafią już konkurować z popularnymi i nienadwyrężającymi naszej kieszeni sposobami na zapewnienie ciepła wewnątrz pomieszczeń. Często zapominamy też o tym, że ogrzewanie elektryczne to w rzeczywistości wiele różnych systemów grzewczych mogących działać w całkowicie odmienny sposób. Tym, co je łączy, jest natomiast to, że do działania potrzebują energii elektrycznej.

Elektryczne ogrzewanie domu najczęściej kojarzymy z grzejnikami zasilanymi prądem. Możliwości jest jednak znacznie więcej, co pozwala dostosować je do oczekiwań konkretnych użytkowników. Niektóre z dostępnych systemów cieszą się dziś ogromną popularnością.

Elektryczne ogrzewanie domu nie jedno ma imię

Grzejniki elektryczne to samodzielne urządzenia, które nie wymagają podłączenia do centralnego ogrzewania. Mogą być montowane na stałe na ścianie albo przenośne, co ułatwia zmianę ich lokalizacji we wnętrzu. Doskonale sprawdzają się w takich pomieszczeniach, w których nie została wykonana instalacja grzewcza, czyli na przykład na poddaszu. Rzadko jednak stanowią ogrzewanie główne w domu. Znacznie częściej wykorzystuje się je jako ogrzewanie uzupełniające, czyli do dogrzewania pomieszczeń, w których inny – główny system nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury.

Sposób na ciepłą podłogę

Systemem, który cieszy się obecnie ogromną popularnością, jest podłogówka. Podłogowe elektryczne ogrzewanie domu może stanowić główny system grzewczy i zapewniać optymalną temperaturę w całym domu. Jego zaletą jest to, że jest praktycznie bezobsługowy i nie wymaga montażu grzejników na ścianach. Taki system opiera się o ogrzewanie podczerwienią, często określane również jako ogrzewanie infrared. Do wyboru inwestora, który zdecyduje się na elektryczne ogrzewanie podłogowe, są działające na podczerwień: folie grzejne, maty grzejne albo kable grzewcze. Efekt ciepłej podłogi, jaki można dzięki nim uzyskać, zapewnia użytkownikom duży komfort.

Warto pamiętać, że podłogowe elektryczne ogrzewanie domu to nie jedyne rozwiązanie, które zapewnia przyjemne ciepło od podłogi. Alternatywą może być wodne ogrzewanie podłogowe, czyli instalacja zbudowana z układanych w podłodze rurek grzewczych. Ten system jest nawet bardziej popularny od podłogówki elektrycznej.

Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne

Elektryczne ogrzewanie domu to również piece akumulacyjne. Takie rozwiązanie może sprawdzać się bardzo dobrze przy wykorzystaniu dwóch taryf rozliczania za energię elektryczną. Akumulację ciepła można zaplanować wtedy, kiedy dostawca energii oferuje tańszą taryfę (tani prąd). Zazwyczaj ma to miejsce w nocy oraz przez krótki czas, na przykład 2 godziny w ciągu dnia. Natomiast oddawanie energii może się odbywać w dowolnym momencie. W tym przypadku duże znaczenie ma sterowanie czasowe urządzeniem grzewczym.

Elektryczne ogrzewanie domu za grosze

Elektryczne ogrzewanie domu ma wiele zalet. Podstawową wadą, którą dostrzega wiele osób, mogą być koszty energii. Można je jednak znacząco obniżyć poprzez wybór energooszczędnych urządzeń grzewczych, takich jak opisywane przez nas ostatnio grzejniki Klima oraz montaż instalacji fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie bardzo atrakcyjne, zwłaszcza w kontekście tego, że do takich instalacji można uzyskać spore dofinansowanie. O szczegóły warto pytać we właściwej ze względu na lokalizację nieruchomości gminie. Taką instalację można zamontować na dachu domu, garażu albo na terenie działki.

Elektryczne ogrzewanie domu to coraz powszechniej stosowane systemy grzewcze. Ich liczne zalety sprawiają, że znajdują obecnie wielu zainteresowanych.

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *