Jak pakować ekologicznie i zapewniając ochronę zawartości?

Jak pakować ekologicznie i zapewniając ochronę zawartości?

Pakowanie to niekiedy sztuka. Sztuka takiego zabezpieczania zawartości, aby nie zaszkodził jej transport. Sztuka, aby pakunek, który ma być prezentem, dotarł do odbiorcy nie tylko w całości, ale i zwracając na siebie uwagę estetyką. I wreszcie właściwe pakowanie to potrzeba – sklepów internetowych, ale również osób prywatnych. Tę czynność wykonuje się bowiem, gdy trzeba się przygotować do przeprowadzki czy zrobić generalne porządki. Jak przy okazji pakować ekologicznie? Z jakich surowców korzystać, by żyć w zgodzie ze środowiskiem?

Kartony z tektury

Zastosowanie tekturowych kartonów należy do jednych z najbardziej ekologicznych sposobów na pakowanie. Mamy bowiem do czynienia z surowcem podlegającym biodegradacji. Tektura to po prostu odpowiednio przygotowany papier, a właściwie kilka jego warstw. W zależności od rodzaju zastosowanej tektury, możemy korzystać z pudełek, które oferują dużą wytrzymałość.

W tekturowych kartonach pakuje się i transportuje niemalże wszystko. Akcesoria, AGD, RTV, dekoracje, tekstylia, meble, zabawki, żywność i wiele innych. Pudełka kartonowe wykorzystuje się w branżach opakowaniowej, produkcyjnej. W halach i na magazynach. Wszędzie tam, gdzie liczy się sprawne pakowanie, odpowiednie zabezpieczenie zawartości, ponadto minimalizowanie kosztów wysyłki.

Tektura jest stosunkowo lekka, dlatego nie wpływa znacząco na koszty dostawy. Poza tym zachowuje swoją trwałość, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Nie jest niezniszczalna, ale z powodzeniem można w nią pakować zarówno kruche i delikatne elementy, jak i te duże gabarytowo, masywne, ciężkie czy o nietypowych kształtach.

Ekologiczne zabezpieczania wewnątrz pakunków

Mamy już wybrane ekologiczne opakowanie zewnętrzne. W jaki jednak sposób ochronić zawartość? Z czego skorzystać, by elementy umieszczone w środku kartonu nie uległy uszkodzeniom?

Jeśli szukamy produktu ekologicznego, postawmy na skropak. Jest to biodegradowalny wypełniacz do paczek. Surowiec nietoksyczny, mający formę niewielkich elementów pociętych na kawałki. Dzięki temu dokładnie wypełnia wolne przestrzenie w pakunkach. Tym samym jest w stanie zabezpieczyć nawet najbardziej kruche i delikatne elementy. Podczas transportu zapobiega ich przemieszczaniu. Eliminuje ryzyko zarysowań czy uszkodzeń powstałych np. podczas upadku bądź w wyniku wstrząsów.

Skropak wykonany ze składników pochodzenia roślinnego nadaje się do zabezpieczania dowolnego artykułu umieszczanego w paczce.

Poduszki powietrzne

Alternatywą dla skropaku są poduszki powietrzne wykonane z folii, która w całości może zostać poddana recyklingowi. Jest przy tym trwała i wytrzymała. Lekka, dlatego nie powoduje podniesienia kosztów magazynowania czy wysyłki. Łatwość zastosowania sprawia, że pakowanie przebiega szybko i bezproblemowo – również dzięki perforacji ułatwiającej odrywanie każdej poduszki.

Tym akcesorium można wypełnić puste przestrzenie w kartonach. Będzie ono spełniało rolę amortyzatora dla lekkich i średnio ciężkich przedmiotów, lub do blokowania artykułów umieszczonych wewnątrz paczki.

Połączenie właściwej ochrony elementów pakowanych w rozmaitych kształtów i rozmiarów kartony, wraz z ekologicznością wybieranych surowców zabezpieczających, jest możliwe. Do wyboru mamy bowiem kilka praktycznych i wygodnych w zastosowaniu akcesoriów, które można wykorzystać ponownie, poddać recyklingowi bądź skorzystać z tego, że podlegają biodegradacji.

My już wiemy, jak odpowiednio przygotować swoje paczki, a Wy?

Artykuł przygotowano przy współpracy z

Redaktorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *