Jak utrzymywać optymalną temperaturę w ogrodzie zimowym przez cały rok?

Jak utrzymywać optymalną temperaturę w ogrodzie zimowym przez cały rok?

Kiedy ciepłe promienie słońca pozostają z nami już wyłącznie jako wspomnienie wakacji, a dni zaczynają być coraz bardziej ponure i deszczowe, wówczas każda odrobina słońca lub namiastka zieleni zyskuje niemalże wagę złota. Dzięki niej możemy znów poczuć się lepiej, zrelaksować i poprawić sobie nastrój. Z tego też powodu coraz większym zainteresowaniem właścicieli domów cieszą się przestronne ogrody zimowe, z których można korzystać przez cały rok, bez względu na pogodę.

Czym się różni całoroczny ogród zimowy od oranżerii?

Jeszcze kilka lat temu oranżerie kojarzyły się nam wyłącznie z nieogrzewanym pomieszczeniem, dobudowanym do domu, w którym przezimowywało się rośliny, które większą część roku spędzały na tarasie lub w ozdobnych donicach, jako element ogrodowej strefy wypoczynku. Obecnie, ogrody zimowe zaczynają nabierać zupełnie inne wymiaru, stając się przytulne i w pełni zintegrowane z pozostałymi pomieszczeniami w domu.

Można wręcz powiedzieć, że w zimie pełni on funkcję zastępczego ogrodu, a w lecie staje się naturalnym poszerzeniem salonu, pięknie łącząc go z przydomowa zielenią. W jego centrum znajdują się wygodne i duże meble wypoczynkowe, na których można spędzać wiele godzin na przyjemnym odpoczynku.

Współczesne oranżerie są w pełni zintegrowane z pozostałymi częściami domu, zapewniając wszystkie wygody, włącznie z klimatyzacją lub ogrzewaniem. Jakie systemy sprawdzają się w tej przestrzeni najlepiej?

Chłodzenie oranżerii w okresie letnim

To, jak mocno może się nagrzewać przestrzeń zimowego ogrodu w okresie letnim, zależy między innymi od ilości przeszkleń, które mogą zadziałać jak prawdziwa szklarnia. Drugim kluczowym czynnikiem jest lokalizacja ogrodu. Najwięcej światła będzie się pojawiać w oranżeriach od strony południowej i południowo-zachodniej. Najmniej natomiast w pomieszczeniach od północy.

W zależności od poziomu nasłonecznienia, należy stworzyć odpowiedni system chłodzenia powierzchni, aby móc swobodnie korzystać z wnętrz, nawet w ciągu letnich upałów. Niekiedy sam klimatyzator może nie być wystarczający i warto go wesprzeć systemem rolet, które uchronią wnętrze przed nadmiarem ciepła.

Skuteczne ogrzewanie w zimie

Paradoksalnie, równie wielkim wyzwaniem może się okazać ogrzanie przestrzeni oranżerii w sezonie zimowym. Trudności wynikają zazwyczaj z dużej ilości przeszkleń i niemożności stworzenia odpowiednio skutecznego docieplenia. W jaki sposób sobie z tym poradzić?

Często, dla ogrodów zimowych rekomenduje się stosowanie ogrzewania kanałowego, które skutecznie rozprowadza ciepło po całej przestrzeni, równocześnie pozostając dyskretne i nieinwazyjne dla wnętrza, w odróżnieniu od zwykłych kaloryferów.

Rozwiązanie tego typu sprawdza się jednak wyłącznie, gdy straty ciepła spowodowane przez okna i drzwi ogrodowe są naprawdę niewielkie. W innym razie cała instalacja może być naprawdę mało wydajna. Dodatkowo, wloty kanałów mają tendencję do zapychania się. Dlatego zwłaszcza przy dużej ilości roślin oranżeryjnych, należy bezwzględnie pamiętać o regularnym oczyszczaniu kanałów.

Drugim praktycznym rozwiązaniem jest wbrew pozorom tanie ogrzewanie radiacyjne, oparte na podczerwieni. Jeśli zdecydujemy się na promienniki elektryczne, nie wymaga ono tworzenia specjalnej instalacji, jak w przypadku ogrzewania kanałowego. Z kolei położenie pod powierzchnią posadzki specjalnej folii lub mat grzewczych również nie jest specjalnie problematyczne.

Jaka jest zaleta tego rozwiązania? Przede wszystkim fale elektromagnetyczne emitowane przez promienniki nie ogrzewają powietrza, a tylko ciała stałe znajdujące się na ich drodze, czyli całe wyposażenie oraz przegrody. Instalacja tego typu jest niezmiernie wydajna i skuteczna w działaniu. Ogrzewanie ścian i przeszkleń wpływa ponadto na osuszenie ich, dzięki czemu sprawnie obniżamy poziom wilgotności powietrza we wnętrzu, bez konieczności inwestowania w dodatkowe sprzęty.

Ogród i salon w jednym

Oranżerie stanowią intrygującą hybrydę – pomiędzy architekturą a naturą. Pozwalają rozkoszować się zielenią, nawet gdy na zewnątrz panuje niesprzyjająca pogoda. Równocześnie stanowią idealną przestrzeń do relaksu lub spotkań ze znajomymi, w pięknych okolicznościach przyrody. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka sposobu na stworzenie w tej małej oazie cieplarnianych warunków, żeby cieszyć się nią przez cały rok, bez względu na panujące na zewnątrz warunki.

Redaktorka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *