Jak utrzymywać optymalną temperaturę w ogrodzie zimowym przez cały rok?

Jak utrzymywać optymalną temperaturę w ogrodzie zimowym przez cały rok?

Kiedy ciepłe promienie słońca pozostają z nami już wyłącznie jako wspomnienie wakacji, a dni zaczynają być coraz bardziej ponure i deszczowe, wówczas każda odrobina słońca lub namiastka zieleni zyskuje niemalże wagę złota. Dzięki niej możemy znów poczuć się lepiej, zrelaksować i poprawić sobie nastrój. Z tego też powodu coraz większym zainteresowaniem właścicieli domów cieszą się przestronne ogrody zimowe, z których można korzystać przez cały rok, bez względu na pogodę.

Czym się różni całoroczny ogród zimowy od oranżerii?

Jeszcze kilka lat temu oranżerie kojarzyły się nam wyłącznie z nieogrzewanym pomieszczeniem, dobudowanym do domu, w którym przezimowywało się rośliny, które większą część roku spędzały na tarasie lub w ozdobnych donicach, jako element ogrodowej strefy wypoczynku. Obecnie, ogrody zimowe zaczynają nabierać zupełnie inne wymiaru, stając się przytulne i w pełni zintegrowane z pozostałymi pomieszczeniami w domu.

Można wręcz powiedzieć, że w zimie pełni on funkcję zastępczego ogrodu, a w lecie staje się naturalnym poszerzeniem salonu, pięknie łącząc go z przydomowa zielenią. W jego centrum znajdują się wygodne i duże meble wypoczynkowe, na których można spędzać wiele godzin na przyjemnym odpoczynku.

Współczesne oranżerie są w pełni zintegrowane z pozostałymi częściami domu, zapewniając wszystkie wygody, włącznie z klimatyzacją lub ogrzewaniem. Jakie systemy sprawdzają się w tej przestrzeni najlepiej?

Chłodzenie oranżerii w okresie letnim

To, jak mocno może się nagrzewać przestrzeń zimowego ogrodu w okresie letnim, zależy między innymi od ilości przeszkleń, które mogą zadziałać jak prawdziwa szklarnia. Drugim kluczowym czynnikiem jest lokalizacja ogrodu. Najwięcej światła będzie się pojawiać w oranżeriach od strony południowej i południowo-zachodniej. Najmniej natomiast w pomieszczeniach od północy.

W zależności od poziomu nasłonecznienia, należy stworzyć odpowiedni system chłodzenia powierzchni, aby móc swobodnie korzystać z wnętrz, nawet w ciągu letnich upałów. Niekiedy sam klimatyzator może nie być wystarczający i warto go wesprzeć systemem rolet, które uchronią wnętrze przed nadmiarem ciepła.

Skuteczne ogrzewanie w zimie

Paradoksalnie, równie wielkim wyzwaniem może się okazać ogrzanie przestrzeni oranżerii w sezonie zimowym. Trudności wynikają zazwyczaj z dużej ilości przeszkleń i niemożności stworzenia odpowiednio skutecznego docieplenia. W jaki sposób sobie z tym poradzić?

Często, dla ogrodów zimowych rekomenduje się stosowanie ogrzewania kanałowego, które skutecznie rozprowadza ciepło po całej przestrzeni, równocześnie pozostając dyskretne i nieinwazyjne dla wnętrza, w odróżnieniu od zwykłych kaloryferów.

Rozwiązanie tego typu sprawdza się jednak wyłącznie, gdy straty ciepła spowodowane przez okna i drzwi ogrodowe są naprawdę niewielkie. W innym razie cała instalacja może być naprawdę mało wydajna. Dodatkowo, wloty kanałów mają tendencję do zapychania się. Dlatego zwłaszcza przy dużej ilości roślin oranżeryjnych, należy bezwzględnie pamiętać o regularnym oczyszczaniu kanałów.

Drugim praktycznym rozwiązaniem jest wbrew pozorom tanie ogrzewanie radiacyjne, oparte na podczerwieni. Jeśli zdecydujemy się na promienniki elektryczne, nie wymaga ono tworzenia specjalnej instalacji, jak w przypadku ogrzewania kanałowego. Z kolei położenie pod powierzchnią posadzki specjalnej folii lub mat grzewczych również nie jest specjalnie problematyczne.

Jaka jest zaleta tego rozwiązania? Przede wszystkim fale elektromagnetyczne emitowane przez promienniki nie ogrzewają powietrza, a tylko ciała stałe znajdujące się na ich drodze, czyli całe wyposażenie oraz przegrody. Instalacja tego typu jest niezmiernie wydajna i skuteczna w działaniu. Ogrzewanie ścian i przeszkleń wpływa ponadto na osuszenie ich, dzięki czemu sprawnie obniżamy poziom wilgotności powietrza we wnętrzu, bez konieczności inwestowania w dodatkowe sprzęty.

Ogród i salon w jednym

Oranżerie stanowią intrygującą hybrydę – pomiędzy architekturą a naturą. Pozwalają rozkoszować się zielenią, nawet gdy na zewnątrz panuje niesprzyjająca pogoda. Równocześnie stanowią idealną przestrzeń do relaksu lub spotkań ze znajomymi, w pięknych okolicznościach przyrody. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka sposobu na stworzenie w tej małej oazie cieplarnianych warunków, żeby cieszyć się nią przez cały rok, bez względu na panujące na zewnątrz warunki.

Redaktorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *