Jakie oświetlenie do salonu sprawdzi się najlepiej?

Jakie oświetlenie do salonu sprawdzi się najlepiej?

Salon spełnia wiele funkcji. Jest pomieszczeniem reprezentacyjnym oraz służącym spotkaniom z bliskimi. Może mieć również wydzielone strefy, np. tę przeznaczoną do relaksu i rozrywki. Jakie oświetlenie do salonu sprawi, że będzie on nie tylko spełniał swoje role, ale i zapraszał atmosferą? Które lampy zagwarantują pełen komfort użytkowania tego pomieszczenia?

Jakie oświetlenie do salonu przestronnego

W domach najczęściej przestronne i duże pomieszczenie staje się reprezentacyjnym salonem. Nierzadko również domownicy zasiadają w nim do stołu, do wspólnych posiłków. Ten sam salon w weekendy i wolne wieczory staje się miejscem relaksu i rozrywki. Jego rola i funkcjonalność będą zapewnione, gdy pojawi się właściwe oświetlenie.

Nie obejdzie się bez światła głównego. W tej roli sprawdzi się klasyczna lampa wisząca zainstalowana na środku sufitu lub na stołem – jeśli salon jest przestronny i podzielony na kilka stref. Wśród lamp wiszących dostępne są żyrandole, minimalistyczne konstrukcje, okazałe plafony, ale i propozycje składające się z kilku punktów świetlnych. Nie ma zatem problemu, by dopasować je do aranżacji wnętrza.

Światło powinno być kierowane ku górze, jeśli jego głównym zadaniem będzie równomierne rozświetlanie całego salonu. Skierowane ku dołowi zaś, zapewni właściwe oświetlenie podczas wspólnie spożywanych posiłków.

Ciekawym rozwiązaniem jest instalacja ściemniacza bądź urządzenia pozwalającego na zarządzanie oświetleniem. Innej barwy, poziomu jasności czy sposobu oświetlania salonu potrzebujemy w zależności od sytuacji.

Mały, ale wielofunkcyjny salon

W małym salonie, który tak naprawdę jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym, nie może zabraknąć oświetlenia głównego oraz dodatkowego. Każda ze stref musi zyskać na świetle, które uczyni ją komfortową. Nad stołem niech zagości pojedyncza lampa ze światłem kierowanym ku dołowi. W części, gdzie znajduje się łóżko, powinna być zamontowana druga. Może być mniejsza, ale najlepiej spójna pod względem estetyki. Przyda się również kinkiet lub klasyczna lampka nocna.

Jakie oświetlenie do salonu niewielkich rozmiarów, zagwarantuje odpowiednią atmosferę? To, które wpisuje się w ogólny wystrój pomieszczenia, a do tego nie przytłacza konstrukcją lub rozmiarem. Warto, by było przy okazji dekoracyjne, bo małe przestrzenie lubią łączenie funkcjonalności z walorami ozdobnymi.

Lampy wiszące czy stojące?

Dylematy się pojawiają, gdy mamy przed sobą lampy wiszące i stojące. Uniwersalne klasyki oraz odważniejsze propozycje. Jedne i drugie mogą zagościć w każdym salonie. W końcu to pomieszczenie, które nie obejdzie się zarówno bez oświetlenia głównego, jak i dodatkowego.

Pamiętajmy o estetyce, źródłach światła i wykonaniach, które posłużą przez możliwie długi czas. Aranżacji nie zmieniamy bowiem co roku, a zakup oświetlenia wiąże się z kosztami.

Jakie oświetlenie do salonu będzie zatem idealne pod każdym względem? Z powyższymi wskazówkami szybko znajdziemy odpowiedź.

Redaktorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *