Lampy podłogowe – stylistyka i funkcjonalność

Lampy podłogowe – stylistyka i funkcjonalność

Lampy podłogowe to przenośne oświetlenie do domu, biura i innych wnętrz użytkowych. Dzięki mobilności są bardzo funkcjonalne i od lat niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Podobnie jak inne kategorie opraw oświetleniowych odznaczają się zróżnicowanym designem i stylistyką. Podlegają też okresowym modom i trendom wnętrzarskim, które na stałe wchodzą do naszych aranżacji.

Lampy podłogowe, choć z pozoru bardzo proste i niebanalne, podobnie jak inne rodzaje opraw, mogą przybierać wyszukane i zaskakujące formy. Raz odznaczają się wyjątkową skromnością, a nawet surową stylistyką, innym razem są bogato zdobione. Niekiedy nie odbiegają od naszego ogólnego wyobrażenia o tym, jak powinna wyglądać lampa podłogowa, kiedy indziej zadziwiają nieoczywistą formą. Tak duża różnorodność to niebywała gratka dla architektów wnętrz i konsumentów, którzy mogą eksperymentować z formą i dostosować oświetlenie do własnych wymagań.

Poznaj zalety lamp podłogowych

Ogromnym atutem lamp podłogowych jest różnorodność funkcji, jakie możemy im przypisywać. Niekiedy są to całkowicie odmienne zadania wynikające z innego przeznaczenia konkretnego wnętrza albo wyznaczonej w nim strefy. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z oprawami o wielu funkcjach, w innych z wyspecjalizowanym oświetleniem odgrywającym we wnętrzu konkretną rolę. Nie ulega jednak wątpliwości, że możliwość przenoszenia lampy z jednego miejsca w inne daje wiele perspektyw. Dzięki temu oświetlenie można przenieść na określony czas do innego pomieszczenia i z łatwością zmienić aranżację z jego udziałem.

Jednak mobilność lamp podłogowych to nie jedyna zaleta. Ogromnym atutem jest uniwersalność takiego oświetlenia. Dotyczy to przede wszystkim tych opraw, które przybierają bardziej klasyczne formy. Zmieniając sposób ich ustawienia albo otoczenie, w prosty sposób możemy przypisać im zupełnie inne zadanie. Jeśli taką lampę ustawimy w dyskretnym miejscu w salonie, to może budować klimatyczny nastrój przestrzeni wypoczynkowej. Jeśli zmienimy jej lokalizację i ustawimy przy biurku, to może spełniać rolę lampy przeznaczonej do pracy albo nauki. A jeżeli zastąpimy nią lampkę nocną w sypialni, to będzie stanowić funkcjonalne oświetlenie nocne. Możliwości aranżacji wnętrza z takim oświetleniem jest naprawdę dużo. Wiele zależy też od designu lampy, która powinna doskonale współgrać ze stylistyką wnętrza. Niekiedy – właśnie za sprawą tego designu – może doskonale stapiać się z otoczeniem, kiedy indziej natomiast stanowić eksponowany element wyposażenia i główny element dekoracyjny.

Forma, barwa i materiał

Współcześnie mamy do czynienia z ogromnym zróżnicowaniem lamp podłogowych, które mogą przybierać diametralnie odmienne formy. Pośród szerokiego asortymentu oświetlenia znajdziemy również klasyczne kształty, które stanowią ponadczasowy element wyposażenia dawnych i dzisiejszych wnętrz mieszkalnych. Tak duży wybór form, kolorów i materiałów sprawia, że inwestor, dokonując zakupu lampy podłogowej, powinien brać pod uwagę zarówno funkcję, którą zamierza jej powierzyć, jak i jej wygląd.

Wśród tego typu opraw znajdziemy proste lampy stojące z klasycznym abażurem, które doskonale wpisują się w stylistykę tradycyjnie urządzonego wnętrza. Nieco odświeżoną wersję tej samej lampy stanowią lampy podłogowe skandynawskie. W tym przypadku ważną rolę odgrywa zarówno forma, jak i kolorystyka. Różnica może polegać na tym, że zamiast klasycznej, jednej nogi, źródło światła może zostać umieszczone na trójnogu, a abażur przybierać prostą formę. Skandynawski abażur zazwyczaj występuje w odcieniach bieli, czerni, a niekiedy szarości.

Wśród nowoczesnych lamp podłogowych dużym zainteresowaniem cieszą się oprawy umieszczone na nodze z ruchomym ramieniem. Takie oświetlenie daje większą możliwość zmiany kierunku padania światła, co w nowoczesnych aranżacjach, gdzie forma powinna podążać za funkcją, nie jest bez znaczenia.

Na tym jednak różnorodność lamp stojących się nie kończy. Mamy przecież do wyboru również stojące na trójnogu reflektory, oprawy o futurystycznych kształtach albo lampy w stylu glamour. Możliwości jest naprawdę wiele, a wraz z nimi zyskujemy różne opcje aranżacyjne.

Artykuł przygotowano przy współpracy z Lampy

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *