Lampy wiszące do kuchni – jak je dobrać?

Lampy wiszące do kuchni – jak je dobrać?

Oświetlenie główne, kierunkowe oraz dekoracyjne uzyskiwane za pomocą konstrukcji, którą są lampy wiszące. Trzy rodzaje światła, jakże niezbędne w kuchni. Bez nich trudno stworzyć przystępną i przede wszystkim praktyczną przestrzeń.

Serce domu to pomieszczenie wyjątkowe i wyjątkowo trudne w urządzaniu. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć nie tylko mnóstwo elementów wyposażenia, które tu zagoszczą, ale i codziennie podejmowane przygotowywanie posiłków. Aby połączyć wszystkie te wymogi, a trudne zadanie oświetlania uczynić znacznie łatwiejszym, warto postawić na lampy wiszące.

Lampy wiszące – dlaczego ten typ oświetlenia

Lampy wiszące są przede wszystkim uniwersalne. Równie dobrze spełniają funkcje oświetlenia głównego, jak i dekoracyjnego. Ponadto rynek podsuwa nam tak wiele propozycji, kolorów, materiałów i barwy światła, że można za ich pomocą stworzyć wyjątkową przestrzeń kuchenną. Uzyskać spójną aranżację, przy jednoczesnym zachowaniu równomiernie oświetlonej przestrzeni.

Lampy kuchenne, można rzec, że są także elastyczne. Znajdziemy bowiem konstrukcje o długich, ale regulowanych linkach. Dzięki temu mogą one gościć także nad stołem jadalnianym, ale nie tylko podczas spożywania posiłków. I wreszcie ten typ oświetlenia pozwala na punktowe doświetlanie wydzielonych stref w przestronnej kuchni.

Ile lamp wiszących zastosować w kuchni?

Mała kuchnia ma zwykle geometryczny kształt. Jej niewielki metraż sprawia, że na suficie wystarczy umieścić lampę wiszącą w centralnym punkcie. Dzięki temu zyskuje się na równomiernym oświetleniu całej przestrzeni. To samo oświetlenie może spełniać funkcje dekoracyjne.

Niewielki metraż nie lubi nadmiaru elementów wyposażenia, ale i zbędnych ozdób. Gdy usuniemy te detale, które nic nie wnoszą do aranżacji, za to zajmują cenną przestrzeń, serce domu zacznie się wydawać bardziej przystępne, przyjazne i uporządkowane. Za to lampy wiszące przejmując na siebie rolę dekoracyjną, dodatkowo wyeksponują zastosowaną stylistykę tego pomieszczenia.

W dużej kuchni, w której wydzielamy kilka stref, dla każdej z nich trzeba opracować inny sposób oświetlenia. Jedna lampa to zbyt mało, aby właściwie oświetlić strefy robocze, a także część jadalnianą. W każdej ze wspomnianych stref należy wyznaczyć centralny punkt. Tutaj umieszczona lampa wisząca będzie światłem głównym. Oświetlenie dekoracyjne i kierunkowe może być już rozlokowane gdzie indziej.

Jeśli szukamy urozmaicenia, wybierzmy lampy wiszące, które wyglądają, jakby składały się z kilku pojedynczych punktów świetlnych, ale zebranych razem. Każdy punkcik może być na innej wysokości. Odmienna długość linek dla poszczególnych z nich sprawia, że oświetlenie wydaje się bardziej charakterystyczne i oryginalne. I ponownie zyskujemy na dekoracji, wobec której trudno przejść obojętnie.

Porady praktyczne

Gdy już mamy upatrzoną konstrukcję lampy wiszącej, zwróćmy uwagę na kilka bardzo ważnych elementów. Mowa o kloszach. Od nich zależy, czy światło będzie równomiernie rozprowadzane po całej kuchni. Nie zapominajmy także o dostosowaniu wysokości montażu lampy do wysokości pomieszczenia. Światło nie może oślepiać domowników, a podczas przygotowywania posiłków ma pomagać, preparowanie czynić bezpieczniejszym, a nie jeszcze trudniejszym.

Przemyślmy dokładnie aranżację, ponieważ nie może być ona ważniejsza niż funkcjonalnie zorganizowana i właściwie oświetlona kuchnia. Zadbajmy o tak dobrane lampy wiszące, aby nie mieć żadnych wątpliwości, że tak właśnie powinno być rozświetlane serce domu.

Redaktorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *