Mobilna wyspa kuchenna – dopasuj wnętrze do swoich potrzeb

Mobilna wyspa kuchenna – dopasuj wnętrze do swoich potrzeb

Funkcjonalne wnętrze podnosi jakość życia domowników. Przykładem wyposażenia, które wpływa na nią w istotny sposób, jest mobilna wyspa kuchenna. W przeciwieństwie do stałej zabudowy może być łatwo usunięta z pomieszczenia. Pozostawiona w nim stwarza komfortową przestrzeń do pracy w kuchni i – jeśli zostanie odpowiednio przemyślana – do spożywania posiłków.

Mobilna wyspa kuchenna może mieć wiele zalet, być może nawet więcej niż ta, która została przewidziana w ramach stałej zabudowy. Jednak nie w każdym pomieszczeniu sprawdzi się dobrze. W przypadku wnętrz o niedużym metrażu może bardzo ograniczać przestrzeń i utrudniać poruszanie się po pomieszczeniu.

Kiedy warto pomyśleć o wyspie kuchennej?

Polskie kuchnie niestety różnią się znacznie od tych, z jakimi możemy spotkać się w amerykańskich realiach. I chociaż moda na meble kuchenne z wyspą dobrze się u nas przyjęła, nie każdy może sobie na taką realizację pozwolić. Największym problemem pozostaje niewielka przestrzeń, jaką mają do dyspozycji Polacy w swoich mieszkaniach. Nieduże kuchnie często z ledwością mieszczą wszystkie niezbędne sprzęty oraz ustawioną przy ścianie zabudowę kuchenną. O wprowadzeniu dodatkowego mebla zazwyczaj nie może być już mowy.

Inaczej wyglądają amerykańskie realia, gdzie otwarta na salon kuchnia to zazwyczaj ogromna przestrzeń, którą z łatwością zaaranżujemy na wiele różnych sposobów. Tam posiadanie kuchennej wyspy to niemal must have każdego domu. Ten pomysł może się również obronić w niektórych polskich domach. Warunkiem jest odpowiedni metraż i przemyślana aranżacja, która rzeczywiście wpłynie na poprawę funkcjonalności.

Jeśli inwestor chce, by wyspa została wyposażona w zlewozmywak albo płytę grzewczą, na etapie remontu powinien pomyśleć o podprowadzeniu odpowiednich instalacji. Pomysł taki nie ma jednak racji bytu, jeśli w kuchni ma zagościć mobilna wyspa kuchenna. To chyba jej największa wada. Poza tym jednak mobilna wyspa ma sporo zalet.

Mobilna wyspa kuchenna i jej atuty

Ustawiona w kuchni mobilna wyspa może przyjmować różną formę i wielkość. Nawet w stosunkowo niedużych wnętrzach uda się nam zmieścić niewielką wyspę, która poprawi jakość pracy w kuchni, a w razie potrzeby może posłużyć również jako stolik do spożywania posiłków. Niewielką wyspę z łatwością przestawimy w dowolne miejsce kuchni lub w ogóle ją z niej usuniemy, jeśli będziemy potrzebować więcej miejsca.

Jeśli jednak wielkość pomieszczenia na to pozwala i zdecydujemy się na większy mebel, to w naszej kuchni może zagościć sporo dodatkowej przestrzeni roboczej. To duży atut dla osób, które lubią gotować, a najwięcej radości daje im wspólne przygotowywanie posiłków.

Pod blatem mobilna wyspa kuchenna może pomieści dużo szafek, a w nich – zgodnie z potrzebą użytkowników – niemało naczyń lub artykułów spożywczych. Jej atutem jest również to, że w otwartych, wielofunkcyjnych pomieszczeniach oddziela przestrzeń kuchni od salonu. Dzięki temu z łatwością ukryjemy przed wzrokiem gości to, co niekoniecznie chcemy im pokazywać. Takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie, gdy nie zdążymy uprzątnąć wszystkich składników po przygotowywanym posiłku.

Mobilna wyspa kuchenna dla wielu osób jest spełnieniem marzeń. Dla innych bywa niepotrzebnym i ograniczającym przestrzeń meblem. Najważniejsze zatem, by dopasować aranżację do własnych oczekiwań.

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *