Modne oświetlenie salonu – wielki powrót lamp wiszących

Modne oświetlenie salonu – wielki powrót lamp wiszących

W salonie lub w pokoju dziennym spędzamy naprawdę sporo czasu każdego dnia. Stanowią główną przestrzeń, w której spotykają się wszyscy domownicy oraz do której zaprasza się wszystkich gości. Z tego względu koniecznie trzeba zadbać o to, żeby wszyscy czuli się w tej części domu mile widziani. Istotnym elementem do budowania nastroju jest oczywiście modne oświetlenie salonu i właściwie dobrane. Zwracają na to uwagę dekoratorzy i architekci wnętrz. Coraz częściej skupiają się na doborze lamp również osoby prywatne, które widzą, że bez dobrego oświetlenia nie sposób funkcjonować w salonowych czterech ścianach.

Modne oświetlenie salonu, ale i niezbędne! Do czego go potrzebujemy?

Oświetlenie w salonie pełni różnorodne funkcje. Przede wszystkim pozwala na przemieszczanie się bez potknięć i bolesnych upadków. To jednak zupełne minimum.

Oprócz tego lampy gwarantują nam przestrzeń do wykonywania rozmaitych czynności – od tych prostych i niewymagających specjalnych warunków aż do tych, które potrzebują mocnego oświetlenia zadaniowego.

Najmodniejsze typy lamp do stylowego salonu

Najważniejszym rodzajem lamp, montowanych w salonach, są lampy sufitowe, które najczęściej pełnia funkcję oświetlenia głównego. Chętnie wprowadza się plafony o zróżnicowanym kształcie, dające sporo światła, a przy tym nie zajmujące cennej przestrzeni. Bywa to niezmiernie pożądane zwłaszcza w niewielkich salonach.

Oprócz nich w tym sezonie do łask znów wróciły lampy wiszące oraz szczególnych ich rodzaj, czyli rozbudowane żyrandole.

Dlaczego warto postawić na modne oświetlenie do salonu, jakie stanowią lampy wiszące? Przede wszystkim potrafią dawać naprawdę sporo światła i skutecznie doświetlać całe wnętrze lub jego wybraną strefę. Idealnie wpisują się w przestrzeń nad zestawem mebli wypoczynkowych. Szeroki wybór produktów dostępnych na rynku pozwala na perfekcyjne dobranie wielkości i formy lampy do charakteru przestrzeni.

Dzięki sporym rozmiarom lampy wiszące, a szczególnie żyrandole, stają się nierzadko podstawowym elementem ozdobnym modnego salonu. Przykuwają wzrok, dekorują oraz sprawiają, że wnętrze wygląda zdecydowanie ciekawiej.

Lampy wiszące wykonuje się we wszystkich obecnie obowiązujących stylach wnętrzarskich. Możemy znaleźć intrygujące produkty w stylu minimalistycznym, skandynawskim a nawet art déco. Do ich wykonania wykorzystuje się rozmaite materiały – zależne od charakteru i formy lampy oraz stylu, do którego ona przynależy.

Modne oświetlenie salonu to także rozwiązania minimalistyczne, które są pozbawione znaczących elementów ozdobnych. Ich projektanci stawiają na ascetyzm i skrajną prostotę. Lampy składają się z mocno zgeometryzowanych elementów, zrobionych z rozmaitych surowców. Mogą to być tworzywa sztuczne, metale i szkło. Często to właśnie wysokiej jakości materiały stanowią podstawową ozdobę produktu. Tak powstają na przykład ciekawe i niezmiernie obecnie popularne lampy w stylu geometrii lat 70. XX wieku.

Nieco inaczej prezentują się lampy wiszące i żyrandole w stylu skandynawskim. Jak wiadomo w krajach północnych również króluje prostota. Stawia się przy tym jednak przede wszystkim na surowce naturalne. Dlatego we wszystkich produktach oświetleniowych stosuje się tkaniny oraz drewno, a próżno szukać w takim designie tworzyw sztucznych. W wielu przypadkach nawiązuje się do klasyków stylu, jak choćby do ponadczasowych projektów Grety Grossman – skandynawskiej królowej designu.

Na koniec pozostawiliśmy jeszcze lampy w stylu art déco, ociekające wręcz dekoracyjnością i bogactwem. Stanowią zupełne zaprzeczenie stylu skandynawskiego. Wszystkie produkty oświetleniowe do salonu w tym nurcie muszą być bowiem wykonane na wysoki połysk. Stawia się na lampy wiszące o geometrycznej formie, z dużą ilością wzorów w klasycznych kombinacjach kolorystycznych. Najczęściej zestawia się czerń z bielą oraz mocno wypolerowanymi metalami. Dodaje to wnętrzom elegancji i blichtru. Do ulubionych surowców zalicza się wspomniane już wcześniej metale, kamienie (np. marmur lub alabaster), a także mlecznobiałe szkło.

Nowoczesne lampy wiszące do salonu – szeroki wachlarz możliwości

Powyżej opisaliśmy najważniejsze z obecnie obowiązujących tendencji. Każda z nich ma różne odsłony i oblicza, dając szeroki wachlarz szans na zaaranżowanie indywidualnego, pięknego i ciekawe wnętrza z pomocą ciekawych lamp wiszących. Stawiajmy na wysoką jakość oraz korzystajmy z możliwości, które mamy, aby stworzyć nie tylko praktyczne, ale i modne oświetlenie salonu.

Lampy wiszące dają światło, dekorują i pełnią szereg innych funkcji. Dzięki nim każdy salon staje się idealnym miejscem do codziennego życia.

Redaktorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *