Nowoczesne oświetlenie kuchni – planujemy modną i funkcjonalną przestrzeń

Nowoczesne oświetlenie kuchni – planujemy modną i funkcjonalną przestrzeń

Jak zaaranżować funkcjonalną i wygodną w użytkowaniu kuchnię? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na nowoczesne oświetlenie. Warto zaplanować kilka źródeł światła, które skutecznie rozjaśnią całą przestrzeń. Ich ilość zależy od metrażu oraz rozkładu wnętrza.

Nowoczesne oświetlenie kuchni nie koniecznie oznacza wyszukane oprawy oświetleniowe, które będą wyróżniać się pośród innych dostępnych na rynku lamp. Z całą jednak pewnością powinno uwzględniać taką aranżację pomieszczenia, które pozwoli wygodnie korzystać z kuchni i zapewni bezpieczeństwo przy wykonywaniu codziennych czynności. Czym takie oświetlenie powinno się charakteryzować?

Zacznij od planowania przestrzeni kuchennej

Należy przede wszystkim ustalić, ile opraw oświetleniowych chcemy w kuchni zamontować. Dziś rzadko ograniczamy się do jednej lampy. Zdecydowanie częściej wybieramy kilka opraw, które pozwalają równomiernie oświetlić całą przestrzeń. Niezwykle istotny jest montaż nie tylko oświetlania głównego, ale również innych lamp, które poprawią funkcjonalność pomieszczenia. Jako przykład można tu podać oświetlenie kuchennego blatu.

Dlaczego nowoczesne oświetlenie nie może pomijać opraw montowanych nad blatem?

Nietrudno wyobrazić sobie, jak trudna byłaby praca w kuchni bez oświetlenia skierowanego na blat kuchenny. Właściwie oświetlona przestrzeń robocza gwarantuje bezpieczeństwo użytkowników. Warto więc uwzględnić oprawy oświetleniowe montowane bezpośrednio nad blatem. Mogą zostać umieszczone w zlokalizowanych nad nim szafkach wiszących albo na suficie. A co się stanie, jeśli o nich zapomnimy? Cóż. – Wtedy narażeni będziemy na wiele nieprzyjemnych w skutkach wypadków. Te nietrudno sobie wyobrazić, zważywszy na rodzaj wykorzystywanych w kuchni narzędzi oraz sprzętów.

Czy oświetlenie ogólne naprawdę nie wystarczy?

A dlaczego nie można ograniczyć się wyłącznie do zamontowanego centralnie na suficie oświetlenia ogólnego? – Odpowiedź jest bardzo prosta! Stojąc przy blacie roboczym (tyłem do zamontowanej na suficie lampy), własnym ciałem zasłonilibyśmy emitowane przez nią światło. W ten sposób na blat rzucony zostałby cień utrudniający pracę w kuchni. A stąd już prosta droga do wspomnianych wyżej wypadków z udziałem niebezpiecznych narzędzi lub urządzeń.

O czym jeszcze należy pamiętać, aranżując kuchnię?

Nowoczesne oświetlenie kuchni nie ogranicza się jednak do oświetlania ogólnego oraz opraw montowanych nad blatem. Równie chętnie zobaczymy pośród niego lampy zawieszone nad stołem w jadalni. Ich zadaniem jest rozświetlenie blatu stołu i stworzenie odpowiednich warunków podczas spożywania posiłków. Nowoczesne oświetlenie nad stołem to zazwyczaj lampa wisząca z pojedynczym lub kilkoma źródłami światła. Zawieszona na odpowiedniej wysokości nie będzie raziła użytkowników w oczy, pozwoli natomiast na stworzenie nastrojowej atmosfery. Emitowane przez nią oświetlenie powinno mieć taką barwę, która nada potrawom apetycznego wyglądu.

Nowoczesne oświetlenie kuchni może też obejmować lampy o charakterze dekoracyjnym. Choć nie pojawia się ono często w aranżacjach, potrafi zaczarować wnętrze i nadać mu niezwykłego klimatu.

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *