Ogrzewanie domu kominkiem – co można dzięki niemu zyskać?

Ogrzewanie domu kominkiem – co można dzięki niemu zyskać?

Pomimo tego, że na rynku istnieje wiele systemów grzewczych, ogrzewanie domu kominkiem dla niektórych użytkowników pozostaje bezkonkurencyjne. Wyróżnia się nie tylko estetyką i niepowtarzalnym klimatem, jaki można dzięki niemu uzyskać, ale również wieloma innymi, trudnymi do przecenienia zaletami. Nie oznacza to jednak, że jest rozwiązaniem całkowicie pozbawionym wad. Dlatego kominki poza zwolennikami mają też wielu przeciwników.

Ogrzewanie domu kominkiem pomimo istnienia wielu innych pozwalających na doprowadzenie ciepła rozwiązań, wciąż cieszy się ogromną popularnością. Wśród jego licznych zalet należy wymienić przytulną atmosferę we wnętrzu. Atutów jest jednak znacznie więcej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Ogrzewanie domu kominkiem i jego zalety

Poza walorami estetycznymi warto zwrócić uwagę na możliwość uniezależnienia się od dostawców energii. Ogrzewanie domu kominkiem pozwala uzyskać przyjemne ciepło we wnętrzu niezależnie od tego, czy budynek posiada przyłącze do sieci energetycznej oraz gazowej. Jego ogromną zaletą jest to, że wszelkiego rodzaju awarie, czy przerwy w dostawach prądu oraz gazu nie będą wpływać na komfort cieplny użytkowników.

Eksploatacja ogrzewania kominkowego jest też stosunkowo niedroga, a produkty spalania mniej groźne dla środowiska od tych, jakie powstają podczas spalania węgla. Kolejną zaletą jest to, że kominek nie wymaga wygospodarowania w domu dodatkowego pomieszczenia tak, jak na przykład kocioł gazowy albo piec węglowy. Lokalizuje się go zwykle w salonie albo w sypialni.

Jeżeli ogrzewanie domu kominkiem ma się ograniczać wyłącznie do jednego pomieszczenia, to nie ma też potrzeby wykonywania instalacji rozprowadzającej ciepło. Jeżeli jednak inwestorowi zależy na tym, by kominek ogrzewał cały com, to przygotowanie takiej instalacji będzie potrzebne. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że awaria części instalacji nie unieruchamia całego systemu.

Ogrzewanie kominkowe ma też wady

Warto pamiętać, że ogrzewanie domu kominkiem może się wiązać z pewnymi niedogodnościami. Jakimi konkretnie? Otóż najczęściej wymienianą wadą są zanieczyszczenia przedostające się do pomieszczenia. Nieumiejętne palenie w kominku może prowadzić do wydostawania się z niego dymu i sadzy, co może szybko pogorszyć estetykę wnętrza. Kolejna kwestia to konieczność składowania drewna w pobliżu kominka. Najczęściej jest to reprezentacyjna część salonu.

Warto pamiętać także o tym, że wraz z drewnem będziemy przynosić do domu żyjące na nim organizmy. Jeżeli więc rozchodzące się po salonie robactwo będzie stanowić dla domowników dużą udrękę, należy zastanowić się, czy inwestowanie w kominek ma w ogóle sens.

Ogrzewanie domu kominkiem nie jest nas w stanie zagwarantować automatyzacji, na jaką można liczyć w przypadku innych systemów grzewczych. Dlatego, jeśli planujemy dłuższy wyjazd, musimy liczyć się z tym, że po powrocie zastaniemy wychłodzone wnętrza.

Ogrzewanie domu kominkiem niewątpliwie zachęca klimatycznym nastrojem, jakie potrafi stworzyć we wnętrzu. Pamiętajmy jednak, że jest to system, który ma zarówno zalety, jak i wady.

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *