Ogrzewanie elektryczne w mieszkaniu – obalamy mity

Ogrzewanie elektryczne w mieszkaniu – obalamy mity

Komfort cieplny we wnętrzu zależy od tego, jaki system grzewczy zostanie przez nas wybrany. Ogrzewanie elektryczne w mieszkaniu może być świetlną alternatywą dla innych, dostępnych na rynku rozwiązań. Niestety wiele osób postrzega go jako sposób drogi, a przez to dostępny dla ograniczonej grupy inwestorów. To jednak nie musi być prawdą.

Ogrzewanie elektryczne w mieszkaniu sprawdzi się doskonale nie tylko w nowym budownictwie. Może znaleźć zastosowanie zarówno w budynkach nowych, jak i starych kamienicach, czy wybudowanych lata temu domach. Istotne jest jednak – podobnie zresztą, jak w przypadku innych systemów grzewczych – by instalować je w budynkach odpowiednio ocieplonych. To pomoże uniknąć dużych strat ciepła i obniżyć koszty ogrzewania.

Elektryczne grzejniki – jakie mają zalety?

Jedną z największych wątpliwości osób, które są przeciwnikami ogrzewania elektrycznego, są związane z tym koszty. Warto jednak pamiętać, że obecnie na rynku jest wiele nowoczesnych i energooszczędnych urządzeń grzewczych, które charakteryzują się znacznie mniejszym poborem mocy, niż grzejniki znane z przeszłości. Dzięki temu komfort cieplny pozyskany z energii elektrycznej nie musi się już kojarzyć z wysokimi rachunkami.

Ogrzewanie elektryczne w mieszkaniu ma jeszcze jedną istotną zaletę. Jest nią duża wygoda użytkowników, którzy nie muszą poświęcać wiele czasu, czy wkładać dużo wysiłku w ogrzanie wnętrza. Wystarczy ustawić ogrzewanie na odpowiednią temperaturę. Niektóre z tych urządzeń wyposażone są inteligentne, elektroniczne termostaty oraz wyświetlacz, który pozwala monitorować bieżące zużycie energii. To pozwala na większą kontrolę pracy grzejników i stanowi ogromny atut dla osób, które do takiego systemu grzewczego nie są jeszcze przekonane.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne w mieszkaniu

Ogrzewanie elektryczne to jednak nie tylko grzejniki. Coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się systemy przeznaczone do ogrzewania płaszczyznowego mieszkań. Zaliczamy do nich układane w podłodze lub ścianie maty i folie elektryczne. Taki system może pełnić funkcje ogrzewania podstawowego albo instalacji uzupełniającej.

Warto też zwrócić uwagę na to, że koszty inwestycyjne związane z instalacją takiego ogrzewania są często niższe, niż w przypadku innych systemów. Ograniczają się bowiem do mat lub folii elektrycznych, odpowiedniej izolacji termicznej, zaprawy klejowej oraz wylewki. Ogrzewanie elektryczne w mieszkaniu nie wymaga natomiast systemu kominowego, o czym warto pamiętać na etapie wyboru projektu budynku oraz jego adaptacji.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne daje możliwość precyzyjnego sterowania temperaturą we wnętrzu przy użyciu termostatu. Warto pamiętać też, że w przypadku podłogówki dla zachowania takiego samego komfortu cieplnego temperatura może być nieco niższa, niż przy innych systemach grzewczych, które zakładają montaż grzejników ściennych. Ta różnica może przełożyć się na znaczne oszczędności.

Ogrzewanie elektryczne w mieszkaniu ma wiele zalet i trudno temu zaprzeczyć. Wynikające z niego zalety zdaje się dostrzegać coraz więcej osób.

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *