Osprzęt elektryczny w aranżacji wnętrz

Osprzęt elektryczny w aranżacji wnętrz

Gniazda i włączniki elektryczne przez niektórych inwestorów są postrzegane jako mniej istotny element wystroju. Powszechna jest opinia, że osprzęt elektryczny powinien być funkcjonalny i estetyczny, bo pozostaje widoczny na tle całej aranżacji. Jednak na jego spójność ze stylistyką wnętrza zwraca uwagę już znacznie mniej osób. Tymczasem w niektórych aranżacjach ta spójność ma ogromne znaczenie.

Jaki osprzęt warto zamontować w pomieszczeniach w stylu retro, a jaki w nowoczesnych wnętrzach? Czy w każdym przypadku uniwersalne rozwiązania sprawdzą się równie dobrze? My jesteśmy jednak zwolennikami planowania wystroju w taki sposób, by można było mówić o konsekwencji i spójności stylistycznej. Dlatego – choć osprzęt elektryczny o klasycznej formie z pewnością będzie pasował do wielu aranżacji – tam gdzie to konieczne, warto sięgnąć po inne rozwiązania.

Osprzęt elektryczny w stylu retro

Aranżując wnętrze w stylu retro, warto postarać się, by włączniki i gniazda również były w takim stylu. Dzięki temu wystrój zyska niepowtarzalny charakter i będzie spełniał oczekiwania inwestora, któremu zależało przecież na wystroju rodem z minionej epoki. Osprzęt elektryczny w stylu retro może zachwycać swą niepowtarzalną stylistyką. Zamiast klasycznych form mamy tu do czynienia gniazdami o innych kształtach i kolorystyce. Osprzęt retro zazwyczaj ma okrągłą obudowę i nie przylega tak płasko do ściany, jak klasyczne włączniki. Wiele z nich to włączniki natynkowe, normą stają się wtedy widoczne kable, które nie biegną w ścianie, ale mocowane są na jej powierzchni.

Osprzęt elektryczny w stylu retro charakteryzuje się też znacznie mniejszymi niż klasyczne przyciskami. Zamiast włączników z przyciskami inwestor może zresztą zdecydować się na włącznik obrotowy albo włącznik dźwigniowy.

Osprzęt industrialny

Gniazda i włączniki montowane w pomieszczeniach industrialnych w zasadzie niewiele różnią się od osprzętu elektrycznego w stylu retro. Stylistyka tego stylu narzuca, by designem przypominały osprzęt elektryczny rodem ze starego warsztatu, magazynu albo fabryki. Montaż gniazd i włączników, które nie wpisywałby się w taką stylistykę, mógłby doprowadzić do zaburzenia estetyki aranżacji. Dlatego również tutaj nie powinien dziwić natynkowy osprzęt i mocowane do ściany przewody elektryczne.

Nowoczesny osprzęt elektryczny

We wnętrzach, które z założenia mają być nowoczesne, doskonale sprawdzą się innowacyjne rozwiązania. Dotykowe włączniki, o których pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów, będą z takim wystrojem spójne stylistycznie, a do tego zapewnią funkcjonalność wnętrza. Bardzo efektowny design, płasko przylegający do ściany panel sterowania, a do tego możliwość sterowania oświetleniem i roletami nie tylko za pomocą dotyku, ale również poprzez aplikację w telefonie.

Warto zwrócić uwagę na to, że osprzęt elektryczny w stylu retro, jak i osprzęt nowoczesny dostępny jest różnych wersjach kolorystycznych.

Klasyczne gniazda i włączniki światła

Choć wybór gniazd i włączników jest na rynku bardzo duży, a inwestorzy mogą dostosować design osprzętu do stylistyki wnętrza, nadal najbardziej popularne wydaję się klasyczne modele. Wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy jest być może to, że sporo wnętrz aranżowanych jest jednak w stylu klasycznym lub zyskuje wystrój zbliżony do tego stylu. Nie mniej jednak warto pamiętać, że osprzęt elektryczny może zyskiwać różne formy, a co zatem idzie całkowicie odmieniać wystrój wnętrza. Warto czasem pobawić się takimi elementami wystroju i sprawdzić, co mogą nam zaoferować. Zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, by osprzęt elektryczny nadał aranżacji niepowtarzalnego aranżacji klimatu.

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *