Osprzęt elektryczny w aranżacji wnętrz

Osprzęt elektryczny w aranżacji wnętrz

Gniazda i włączniki elektryczne przez niektórych inwestorów są postrzegane jako mniej istotny element wystroju. Powszechna jest opinia, że osprzęt elektryczny powinien być funkcjonalny i estetyczny, bo pozostaje widoczny na tle całej aranżacji. Jednak na jego spójność ze stylistyką wnętrza zwraca uwagę już znacznie mniej osób. Tymczasem w niektórych aranżacjach ta spójność ma ogromne znaczenie.

Jaki osprzęt warto zamontować w pomieszczeniach w stylu retro, a jaki w nowoczesnych wnętrzach? Czy w każdym przypadku uniwersalne rozwiązania sprawdzą się równie dobrze? My jesteśmy jednak zwolennikami planowania wystroju w taki sposób, by można było mówić o konsekwencji i spójności stylistycznej. Dlatego – choć osprzęt elektryczny o klasycznej formie z pewnością będzie pasował do wielu aranżacji – tam gdzie to konieczne, warto sięgnąć po inne rozwiązania.

Osprzęt elektryczny w stylu retro

Aranżując wnętrze w stylu retro, warto postarać się, by włączniki i gniazda również były w takim stylu. Dzięki temu wystrój zyska niepowtarzalny charakter i będzie spełniał oczekiwania inwestora, któremu zależało przecież na wystroju rodem z minionej epoki. Osprzęt elektryczny w stylu retro może zachwycać swą niepowtarzalną stylistyką. Zamiast klasycznych form mamy tu do czynienia gniazdami o innych kształtach i kolorystyce. Osprzęt retro zazwyczaj ma okrągłą obudowę i nie przylega tak płasko do ściany, jak klasyczne włączniki. Wiele z nich to włączniki natynkowe, normą stają się wtedy widoczne kable, które nie biegną w ścianie, ale mocowane są na jej powierzchni.

Osprzęt elektryczny w stylu retro charakteryzuje się też znacznie mniejszymi niż klasyczne przyciskami. Zamiast włączników z przyciskami inwestor może zresztą zdecydować się na włącznik obrotowy albo włącznik dźwigniowy.

Osprzęt industrialny

Gniazda i włączniki montowane w pomieszczeniach industrialnych w zasadzie niewiele różnią się od osprzętu elektrycznego w stylu retro. Stylistyka tego stylu narzuca, by designem przypominały osprzęt elektryczny rodem ze starego warsztatu, magazynu albo fabryki. Montaż gniazd i włączników, które nie wpisywałby się w taką stylistykę, mógłby doprowadzić do zaburzenia estetyki aranżacji. Dlatego również tutaj nie powinien dziwić natynkowy osprzęt i mocowane do ściany przewody elektryczne.

Nowoczesny osprzęt elektryczny

We wnętrzach, które z założenia mają być nowoczesne, doskonale sprawdzą się innowacyjne rozwiązania. Dotykowe włączniki, o których pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów, będą z takim wystrojem spójne stylistycznie, a do tego zapewnią funkcjonalność wnętrza. Bardzo efektowny design, płasko przylegający do ściany panel sterowania, a do tego możliwość sterowania oświetleniem i roletami nie tylko za pomocą dotyku, ale również poprzez aplikację w telefonie.

Warto zwrócić uwagę na to, że osprzęt elektryczny w stylu retro, jak i osprzęt nowoczesny dostępny jest różnych wersjach kolorystycznych.

Klasyczne gniazda i włączniki światła

Choć wybór gniazd i włączników jest na rynku bardzo duży, a inwestorzy mogą dostosować design osprzętu do stylistyki wnętrza, nadal najbardziej popularne wydaję się klasyczne modele. Wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy jest być może to, że sporo wnętrz aranżowanych jest jednak w stylu klasycznym lub zyskuje wystrój zbliżony do tego stylu. Nie mniej jednak warto pamiętać, że osprzęt elektryczny może zyskiwać różne formy, a co zatem idzie całkowicie odmieniać wystrój wnętrza. Warto czasem pobawić się takimi elementami wystroju i sprawdzić, co mogą nam zaoferować. Zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, by osprzęt elektryczny nadał aranżacji niepowtarzalnego aranżacji klimatu.

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *