Oświetlenie garderoby – jak to się robi?

Oświetlenie garderoby – jak to się robi?

Sposób aranżacji pomieszczeń mieszkalnych zależy w dużej mienie od ich funkcji i przeznaczenia. Doskonałym tego przykładem jest oświetlenie garderoby, które zazwyczaj zdecydowanie różni się od sposobu, w jaki planujemy oświetlenie pokoju albo sypialni. Na czym dokładnie polegają takie różnice?

Planując oświetlenie garderoby, inwestor powinien wziąć pod uwagę wiele czynników. Od tego, czy je uwzględni, będzie zależał komfort użytkowania pomieszczenia.

Na co zwracać uwagę, aranżując oświetlenie garderoby?

Choć garderoba zazwyczaj jest stosunkowo niewielkim pomieszczeniem, warto zaplanować w niej oprawy, które dadzą odpowiednią ilość jasnego światła. Ich ilość i umiejscowienie zależą od metrażu oraz rozkładu pomieszczenia. Tak więc pierwszym czynnikiem, który należy uwzględnić przy planowaniu oświetlenia garderoby, jest jej wielkość i kształt.

Kolejna istotna kwestia to dostępność do światła dziennego. Jeśli garderoba nie ma okien, będziemy musieli zamontować takie oprawy, które je zastąpią.

Warto pamiętać też o tym, że współcześnie garderoba to coraz rzadziej pomieszczenie służące jedynie do przechowywania odzieży. Dziś znacznie częściej jest to miejsce, gdzie dobieramy kreację, sprawdzamy, czy dobrze leży i z czym można ją zestawić, by wyglądać najkorzystniej. W grę będzie wchodziło zatem nie tylko oświetlenie ogólne, ale również oświetlające strefę wokół lustra.

Dlaczego oświetlenie garderoby jest ważne?

Niektórym inwestorom może się wydawać, że światło w garderobie jest zdecydowanie mniej istotne od tego, które montujemy w salonie, kuchni, czy sypialni. – Nic bardziej mylnego. Funkcjonalność tego wnętrza będziemy w stanie zapewnić tylko wtedy, jeśli do oświetlenia przyłożymy należytą wagę.

Wyobraźmy sobie, że próbujemy znaleźć ulubiony sweter na półce z wieloma innymi elementami garderoby, gdy wokół panuje nieprzyjemny półmrok… Znalezienie tego konkretnego swetra może być wtedy bardzo utrudnione, a my spędzimy na tym zdecydowanie za dużo czasu. Rozwiązaniem tego problemu mogą być lampy LED montowane w szafach garderobianych. Dzięki nim z łatwością odnajdziemy wszystkie niezbędne ubrania i nadamy wnętrzu efektownego wyglądu.

Warto pamiętać, że w garderobie – podobnie jak w łazience – niezwykle rzadko mamy dostęp do światła dziennego. Jego brak może zrekompensować oświetlenie garderoby o wysokim współczynniku oddawania barw. Dzięki temu kolory przedmiotów, w tym znajdujących się w pomieszczeniu ubrań nie będą przekłamane.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Garderoba jest pomieszczeniem, do którego raczej nie zapraszamy gości i nie spędzamy w niej wiele czasu. Pomimo to stylistyka opraw też ma tu znaczenie. Zależny nam przecież na przebywaniu w pomieszczeniu gustownym i urządzonym ze smakiem. Dlatego warto zastosować taką lampę, która wpisze się w wystrój pomieszczenia.

Należy pamiętać także o tym, że w niewielkich wnętrzach lepiej sprawdzają się oprawy, które nie zabierają dużo przestrzeni. Dzięki temu możemy optycznie powiększyć wnętrze. Znający tę regułę inwestorzy zdecydowanie częściej wybiorą duży plafon, większą instalację świetlną złożoną z niedużych plafonów natynkowych albo opraw wpustowych niż lampę wiszącą.

Oświetlenie garderoby jest ważniejsze, niż wielu z nas mogłoby się wydawać. Planując ją z głową, stworzymy wnętrze funkcjonalne i estetyczne.

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *