Oświetlenie lustra w łazience – jak je aranżować?

Oświetlenie lustra w łazience   – jak je aranżować?

W niektórych pomieszczeniach oprawy oświetleniowe w istotny sposób wpływają na funkcjonalność wnętrza. Przykładem jest oświetlenie lustra w łazience. Bez niego wykonywanie tak prostych, codziennych czynności jak golenie przez mężczyzn i makijaż u kobiet byłoby znacznie utrudnione.

Właściwe oświetlenie lustra w łazience jest kluczowe dla komfortowego wykonywania codziennych czynności higienicznych. Istotne jest tutaj zarówno to, jakie oprawy zostaną wybrane do oświetlenia tej strefy, jak i to, w jaki sposób i w którym miejscu zostaną zamontowane. A zatem, na co konkretnie należy zwrócić uwagę?

Oświetlenie lustra w łazience i inne oprawy

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że oświetlenie lustra w łazience nie jest jedynym, jakie pojawia się w tym pomieszczeniu. Poza nim konieczne jest również wyposażenie wnętrza w oświetlenie ogólne, które montuje się zazwyczaj na suficie. Rolę oświetlenia ogólnego może pełnić jedna zamontowana centralnie oprawa albo większa instalacja świetlna wykonana przy pomocy kilku opraw, na przykład niewielkich lamp wpustowych. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie takich opraw. Powinny się znajdować w regularnych odstępach i oświetlać całe wnętrze. W niedużych wnętrzach rolę ogólnego oświetlenia powierza się czasem naściennym plafonom.

Poza oświetleniem ogólnym w łazience może się też pojawić oświetlenie strefy kąpielowej oraz oświetlenie dekoracyjne. W nietypowych wnętrzach może też zachodzić konieczność wprowadzenia oświetlenia uzupełniającego. To czy oprawy pełniące wyszczególnione tutaj role w ogóle we wnętrzu się pojawią, zależy przede wszystkim od wielkości i układu pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest również styl aranżacyjny, w którym wnętrze zostało utrzymane, no i oczywiście preferencje samego inwestora.

Oświetlenie uzupełniające, dekoracyjne, a nawet oświetlenie strefy kąpielowej może zagościć w łazience, ale nie musi. Jest zatem opcjonalnym oświetleniem, a jego obecność zależy od wielu czynników. Natomiast tym, którego nie może w niej zabraknąć, jest oświetlenie lustra w łazience. Dla zapewnienia funkcjonalności wnętrza oprawy w strefie lustra i umywalki konieczne są nawet w pomieszczeniach o niewielkim metrażu.

Jak zaaranżować oświetlenie przy lustrze?

Nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie, które gwarantuje odpowiednie oświetlenie przy lustrze. W rzeczywistości inwestor może wybierać spośród wielu opraw montowanych w różny sposób. Mogą to być umieszczone po obu stronach lustra łazienkowe kinkiety albo jedna większa oprawa zamontowana nad lustrem. Mogą być też punkty świetlne rozmieszczone wokół lustra, a nawet oświetlenie wbudowane w lustro, zintegrowane z taflą szkła. Możliwości jest naprawdę wiele. Ważne, by wybierając którąś z nich, pamiętać o zachowaniu kilku istotnych zasad.

Oświetlenie lustra w łazience powinno równomiernie oświetlać twarz stojących przed nim osób, nie powodując przy tym powstawania cieni. Musi być też możliwe najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Współczynnik oddawania barw w tym przypadku nie może być mniejszy niż 80. Najlepiej jednak jeśli jego wartość przekracza 90. Dzięki temu pozbędziemy się efektu przekłamywania kolorów, co ma ogromne znaczenie przy wykonywaniu makijażu. Należy też zwrócić uwagę na barwę światła. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się światło neutralne, czyli takie, które znajduje się w przedziale 3300-5300 K.

Oświetlenie lustra w łazience ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności wnętrza. Warto o tym pamiętać przy aranżacji mieszkania.

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *