Oświetlenie sypialni – podpowiadamy, jak je zaaranżować

Oświetlenie sypialni – podpowiadamy, jak je zaaranżować

W aranżacji wnętrz niezwykle istotne jest dopasowanie wystroju do pełnionej przez konkretne pomieszczenie funkcji. Ważna jest ergonomia przestrzeni, wprowadzone do niej meble oraz zastosowane oświetlenie. Kluczowa jest tutaj ich zbieżność z przeznaczeniem, jakie ma pełnić wnętrze. Jeśli jest to miejsce przeznaczone do pracy, to jego aranżacja będzie wyglądać zupełnie inaczej niż w przypadku przestrzeni mającej służyć do wypoczynku. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, kluczowe znaczenie w dostosowaniu pomieszczenia do jego funkcji odgrywa oświetlenie. Dlatego dobór lamp do sypialni nie powinien być przypadkowy.

Sypialnia powinna gwarantować komfortowy wypoczynek i umożliwiać regenerację sił. Emitowane przez lampy światło ma ogromny wpływ na to, czy będziemy się w niej czuli zrelaksowani. Oddziałuje też na jakość snu, co nie pozostaje bez znaczenia dla samopoczucia człowieka.

Oświetlenie ogólne

Wnętrza sypialniane kojarzą się zwykle z lampkami nocnymi, które umożliwiają wieczorne zatopienie się w lekturze i pomagają w budowaniu intymnej, sprzyjającej relaksowi atmosfery. Nie mniej jednak nie wolno zapominać, że w sypialni powinno się też znaleźć zamontowane centralnie oświetlenie ogólne. Przykłady lamp, które doskonale wpiszą się w taką rolę, można znaleźć na stronie polskiego producenta opraw oświetleniowych Azzardo.com.pl. Oświetlenie ogólne – wbrew pozorom – pełni w takim pomieszczeniu bardzo ważną rolą. Emitowane prze zamontowaną centralnie lampę światło rozproszone rozświetla całe wnętrze i umożliwia bezpieczne poruszanie się po nim. Długimi, zimowymi wieczorami, zanim nadejdzie pora wieczornego odpoczynku, używane bardzo często przy wykonywaniu wielu czynności. Stwarza komfortowe warunki do prac porządkowych i innych aktywności, do których może być przeznaczone to wnętrze, jeśli w rzeczywistości nie jest tylko sypialnią, ale pomieszczeniem wielofunkcyjnym.

Lampki nocne

Poza oświetleniem ogólnym w sypialni powinny się znaleźć oprawy, które będą pełniły rolę oświetlenia nocnego. W klasycznej odsłonie są to nieduże lampki stojące na nocnym stoliku albo umieszczonej obok łóżka szafce. Współcześnie jednak nadaje się im również inne, bardziej nowoczesne, a także wpisujące się w wiele innych stylów wnętrzarskich formy. Nierzadko spotkamy się z oświetleniem nocnym w formie montowanych w okolicy łóżka kinkietów. Ich zróżnicowany design pozwala sprostać odbiorcom o różnych gustach i oczekiwaniach. Na rynku dostępne są bowiem kinkiety nowoczesne, futurystyczne, loftowe i wiele innych. Zróżnicowane kształty mogą przybierać również lampki stojące. Poza wymienionymi wyżej rodzajami opraw rolę oświetlenia nocnego można powierzyć także podłogowej lampie stojącej. Kluczowe jest tutaj jej usytuowanie w okolicy łóżka.

Oświetlenie nocne pozwala nie tylko bezpiecznie poruszać się po zapadnięciu zmroku (na przykład podczas wyjścia do toalety), ale również wyciszyć się przed snem. To jednak jest możliwe pod warunkiem wyboru oprawy emitującej światło o ciepłej barwie. Najlepiej sprawdzi się takie, które zbliżone jest do barwy światła świec. Takie oświetlenie pomaga się wyciszyć, zrelaksować i ułatwia zasypianie.

Poza oświetleniem ogólnym i lampkami nocnymi można się pokusić o wprowadzenie do aranżacji oświetlenia o charakterze dekoracyjnym. Trzeba przy tym pamiętać, że powinno ono, podobnie jak pozostałe oprawy, emitować ciepłe światło. Świetnym pomysłem będą zatem cotton balls albo sznurek LED umieszczony w słoiku lub małej latarence. Całość aranżacji poza funkcjonalnością powinna gwarantować efektywny wygląd.

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.