Oświetlenie zewnętrzne – jak zaplanować przestrzeń ogrodu?

Oświetlenie zewnętrzne – jak zaplanować przestrzeń ogrodu?

Aranżacja przestrzeni wokół domu nie powinna się ograniczać do posadzenia roślin i ustawienia mebli wypoczynkowych. Równie ważne jest oświetlenie zewnętrzne. Jego rolę trudno przecenić. Z jednej strony jest to zapewnienie użytkownikom komfortowego wypoczynku po zapadnięciu zmierzchu, z drugiej bezpieczeństwa.

Oświetlenie zewnętrzne może przybierać różną formę. Ogromne zróżnicowanie opraw oświetleniowych dostosowanych do montażu na zewnątrz ułatwia tworzenie różnorodnych aranżacji i dopasowanie przestrzeni do wymagań konkretnych użytkowników. Znajdziemy wśród nich przeznaczone do umieszczenia na budynku kinkiety, lampy wiszące, które mogą zagościć na tarasie albo w altanie, a także lampy stojące i najazdowe oczka. Ciekawą alternatywę dla oświetlenia elektrycznego stanowią lampy solarne.

Prace zacznij od planowania

Zanim kupisz lampy do ogrodu, zaplanuj oświetlenie zewnętrzne wokół domu. Zastanów się, jakich opraw będziesz potrzebował i w jaki sposób najlepiej je rozmieścić. Być może skorzystasz tu z pomocy specjalisty, a może zdecydujesz się na aranżację przydomowej przestrzeni samodzielnie. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzesz, pamiętaj, że do użytku zewnętrznego przeznaczone są lampy o odpowiednio wysokim stopniu zabezpieczenia przed wilgocią.

Jak zaplanować oświetlenie wokół domu? Przede wszystkim należy określić własne potrzeby. Zależy Ci na dobrym oświetleniu przestrzeni wypoczynkowej? A może chcesz zadbać o oświetlenie strefy wejścia do domu oraz podjazdu do garażu? Możesz zdecydować się na zastosowanie opraw w różnych częściach nieruchomości. W tym celu warto wyodrębnić różne strefy, w których zamontowane zostanie oświetlenie o konkretnym przeznaczeniu. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwoli sterować oświetleniem zgodnie z potrzebami użytkowników.

Oświetlenie zewnętrzne przy wejściu do domu

Kluczowym miejscem, które należy dobrze oświetlić, jest strefa wokół drzwi wejściowych. Światło w tym miejscu ma ogromne znaczenie z różnych względów. Po pierwsze pozwala domownikom bezpiecznie dotrzeć do drzwi po zapadnięciu zmroku, a potem z łatwością otworzyć je i wejść do środka, unikając przy tym potencjalnie niebezpiecznych potknięć czy upadków.

Z drugiej strony oświetlone wejście do domu pozwala sprawdzić, kto stoi na zewnątrz, co chroni domowników przed wpuszczeniem do środka niepowołanych osób.

Oświetlenie zewnętrzne jako wizytówka posesji

Piękna i estetycznie urządzona przestrzeń wokół domu stanowi dumę gospodarza. Często staje się też jego wizytówką, w myśl zasady – jak cię widzą, tak cię piszą. Ładnie zaaranżowany ogród cieszy nie tylko oczy domowników, ale także przechodniów i sąsiadów. Jeśli taka posesja zostanie dobrze oświetlona, będzie wyglądać efektownie zarówno za dnia, jak i po zmroku. Wystarczy zadbać o odpowiednie oprawy. Dobrze sprawdzają się w tej roli montowane na budynku kinkiety. Ładnie podświetlają budynek, dzięki czemu po zmroku dom prezentuje się bardzo efektownie. Oświetlenie zewnętrzne montowane na budynku ma jeszcze jedną zaletę. Odstrasza ewentualnych intruzów przed wtargnięciem na posesję.

Oświetlenie strefy wypoczynkowej

O ile niektórzy inwestorzy rezygnują z oświetlenia na elewacji budynku, o tyle większość pamięta o tym, by zadbać o oświetlenie wejścia i strefy wypoczynkowej. Lampy przy drzwiach wejściowych mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo, a te, które umieścimy na tarasie lub w pobliżu altany, stworzyć strefę komfortowego wypoczynku.

Oświetlenie zewnętrze strefy wypoczynkowej może być bardzo zróżnicowane. Od montowanych na budynku kinkietów albo lamp wiszących, po słupki oświetleniowe, lampy kule, latarenki i lampy solarne.

Oświetlenie zewnętrzne jest ważnym elementem przydomowej przestrzeni i podczas tworzenia aranżacji nie powinno być pomijane. Warto o tym pamiętać, projektując ogród wokół domu.

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *