Pakowanie szkła – jak zabezpieczyć kruche artykuły?

Pakowanie szkła – jak zabezpieczyć kruche artykuły?

Podczas przygotowania do remontu lub przeprowadzki, pakowanie szkła to jedno z trudniejszych wyzwań. Musimy zabezpieczyć wazony, naczynia, ramki i rozmaite bibeloty szklane. Od tego, jakich materiałów użyjemy do pakowania oraz ochrony, zależy, czy nic nie ulegnie uszkodzeniom. Jak zabezpieczać kruche artykuły?

Pakowanie szkła – zabezpieczenie kartonów

Na samym początku pakowanie szkła wymaga zabezpieczenia pudełek kartonowych. Wystarczy do tego szeroka i wytrzymała taśma klejąca, która zostanie zastosowana na dnie kartonu. To dodatkowe wzmocnienie i gwarancja, że podczas przenoszenia pakunku, nie dojdzie do jego rozerwania.

Zanim przejdziemy do kwestii wypełniania wnętrza kartonów, przygotujmy również specjalne naklejki lub markery, aby opisać kartony. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że znajdują się w nich szklane artykuły. Dzięki temu my nie zapomnimy o tym i będziemy wiedzieć, jak obchodzić się z daną paczką, a kurierzy bądź ekipa przeprowadzkowa, przyłożą większą wagę do transportowania takich pakunków.

Wypełnienie wewnątrz

Niezależnie od tego, czy będziemy pakować kieliszki, szklanki, naczynia czy też wazony, musimy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu oraz wypełnieniu wolnych przestrzeni w kartonach. Każdy przedmiot należy owinąć oddzielnie folią bąbelkową. Jej zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami oraz amortyzowanie wstrząsów. Jeśli jest to możliwe, takie pojedyncze produkty wkłada się do małych pudełek, a dopiero te układa w większych kartonach.

Pomiędzy umieszczanymi w pudłach kartonowych rzeczami, pozostają wolne przestrzenie. Ponadto nie można zapominać o tym, że niekorzystnie na zawartość działają ścianki kartonu, które sprzyjają tarciu, a i to może spowodować niewielkie uszkodzenia, mające znaczenie dla właściwości zabezpieczanych artykułów. Pomyślmy więc o surowcach nadających się do wypełniania wolnych przestrzeni.

Pośród tych ostatnich znajdziemy kulki styropianowe, skropak, poduszki powietrzne, a także miękką gąbkę. Producenci nie pozostają w tyle i oferują nam rozmaite akcesoria nadające się do zabezpieczania zawartości paczek. Chodzi o to, by maksymalnie wyeliminować jakiekolwiek wolne miejsca, które mogą powodować ocieranie się o siebie przedmiotów.

Dodatkowo można postawić na specjalne przekładki, które będą stanowiły kolejną warstwę między poszczególnymi przedmiotami.

Pakunek od zewnątrz

Pakowanie szkła wymaga cierpliwości i dobrania odpowiednich produktów ochronnych, zarówno tych stosowanych do zabezpieczania zawartości wewnątrz, jak i całego pakunku na zewnątrz. Co jeszcze może się przydać?

Postawmy na narożniki ochronne, aby nie doszło do uszkodzenia brzegów kartonu. To ważne podczas transportu, szczególnie tak delikatnych elementów, jak szklane bibeloty czy naczynia. Tak przygotowany karton wraz z narożnikami można owinąć kilkukrotnie elastyczną folią stretch. To proste zadanie, a można je sobie jeszcze bardziej uprościć korzystając z dyspensera. Ułatwia on dozowanie, jeśli w planach jest pakowanie szkła dużych rozmiarów, w sporych kartonach.

Miejmy na uwadze, że pośród szklanych artykułów bardzo często znajdują się te, które mają dla nas wartość sentymentalną. Jeśli poświęcimy odpowiednio dużo czasu na ich zabezpieczenie, przetrwają najdłuższą podróż, niezależnie od wybranego środka transportu czy panujących na zewnątrz warunków. Przygotujmy się odpowiednio, aby pakowanie szkła nie było wyzwaniem, lecz tylko kolejnym zadaniem do wykonania z zapisanej listy.

Redaktorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *