Półwysep kuchenny – gdzie sprawdzi się lepiej niż wyspa?

Półwysep kuchenny – gdzie sprawdzi się lepiej niż wyspa?

Obecnie obowiązujące trendy w aranżacji wnętrz sprawiają, że w pomieszczeniach mieszalnych coraz częściej pojawia się półwysep kuchenny albo wyspa. Te modne elementy wystroju decydują też o funkcjonalności wnętrza. Najczęściej mamy z nimi do czynienia w kuchniach otwartych na salon. Ze względu na obecność w reprezentacyjnych częściach mieszkania zaleca się nadanie im efektownego wyglądu i spójnej z resztą wystroju stylistyki. Co istotne, mogą gościć w aranżacjach utrzymanych w różnych stylach, od wnętrz klasycznych po skandynawskie, nowoczesne i prowansalskie.


W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że półwysep kuchenny ma wiele zalet, które jednoczenie przypisuje się też wyspie. Ta druga zdaje się cieszyć jednak nieco większym zainteresowaniem inwestorów. Dlaczego tak się dzieje, i w jakich pomieszczeniach warto jednak zrezygnować z wyspy na rzecz półwyspu? – O tym będzie traktować dzisiejszy wpis.

Jakie zalety ma wyspa i półwysep kuchenny?

Efektowne i modne wnętrze to tylko dwa powody, dla których półwysep kuchenny i wyspa cieszą się współcześnie tak dużą popularnością. Zalet, dla których warto rozważyć aranżację z ich udziałem, jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim należy zauważyć, że zarówno jeden, jak i drugi element znacznie powiększa powierzchnię blatu roboczego, co odgrywa istotne znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach, w których pozostała zabudowa kuchenna nie gwarantuje komfortu podczas przygotowywania posiłków.

Kolejną zaletą jest możliwość zagospodarowania przestrzeni znajdującej się pod blatem. Można w tym miejscu umieścić dodatkowe szafki oraz szuflady, które posłużą jako miejsce do przechowywania. Zwróćmy uwagę, że zarówno wyspa, jak i półwysep, gdy ustawimy przy nich wysokie krzesła, mogą służyć jako miejsce spożywania posiłków.

Kiedy wyspa sprawdzi się lepiej?

Wyspa kuchenna ma jeszcze jedną ważną zaletę. Umieszczona w pewnej odległości od ściany oraz pozostałej zabudowy pozwala na swobodny dostęp do blatu roboczego z każdej strony. Dzięki temu stwarza doskonałe warunki do wspólnego przygotowywania posiłków przez całą rodziną. Możliwości takiej nie daje blat umieszczony na szafkach przy ścianie ani półwysep kuchenny.

Dlaczego w niektórych wnętrzach warto zrezygnować z wyspy?

Trzeba jednak pamiętać, że wyspa – pomimo swoich niewątpliwych zalet – nie zawsze sprawdzi się najlepiej. We wnętrzach o niedużym metrażu może znacząco utrudniać przemieszczanie się, przez co nie jest elementem pożądanym. W takich wnętrzach zdecydowanie lepiej sprawdzi się półwysep kuchenny, przylegający jednym końcem do ściany lub innej części zabudowy kuchennej. Dzięki temu zajmie mniej miejsca, zachowując przy tym większość zalet charakterystycznych dla wyspy.

To, czy zaaranżować wnętrze przy pomocy wyspy, czy też wykorzystując taki element jak półwysep kuchenny, zależy przede wszystkim od upodobań inwestora oraz stylistyki wnętrza. Warto jednak pamiętać, że wpływ na decyzję powinny mieść też cechy konkretnego pomieszczenia, np. jego metraż.

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *