Przestrzeń robocza w kuchni – oświetlenie zadaniowe

Przestrzeń robocza w kuchni – oświetlenie zadaniowe

Pamiętasz tę sytuację, kiedy to przyrządzałeś marynatę do mięsa i w głębokiej szufladzie nie mogłeś znaleźć czarnego pieprzu mielonego? A ten moment, gdy krojąc kolejne warzywo na sałatkę, nóż ześlizgnął się po palcach i znów trzeba było szybko szukać plastrów? Teraz możesz już o nich zapomnieć. Były one bowiem wynikiem źle oświetlonych blatów roboczych. Dziś już wiemy, że w kuchni niezbędne jest oświetlenie zadaniowe.

Oświetlenie zadaniowe i jego rola

Przy blatach roboczych pracujemy w kuchni każdego dnia. Kroimy, siekamy, ugniatamy, wałkujemy. Wykonujemy mnóstwo czynności, dlatego potrzebne jest nam wręcz doskonałe oświetlenie. Z lamp wiszących w kuchni zwykle nie rezygnujemy, bo to one spełniają rolę światła głównego. Jednak stojąc przy blatach roboczych, tyłem do lampy wiszącej, tworzą się cienie, bo zasłaniamy wiązki światła uzyskiwane dzięki konstrukcji sufitowej.

Nie mając do dyspozycji dodatkowego światła, szukanie czegokolwiek w głębokich szufladach i szafkach, a także na zastawionych blatach roboczych, staje się bardzo trudne i uciążliwe. Korzystanie z ostrych narzędzi, jest z kolei bardzo niebezpieczne. Łatwo o skaleczenia i nie tylko. To dlatego potrzebne jest nam oświetlenie zadaniowe, czyli zastosowane dodatkowe źródła światła.

Jakie oświetlenie wybrać nad blaty robocze?

Możemy się zdecydować na oświetlenie podszafkowe. Zwykle ma postać pojedynczych punktów świetlnych, reflektorków halogenowych lub LED-ów. Zajmuje niewiele miejsca, a źródła światła umieszczone w równych odstępach, pozwalają na równomierne i efektywne oświetlenie wszystkich blatów roboczych.

Oświetlenie podszafkowe przy okazji niesie walory dekoracyjne. Decydując się na nie, można przemyśleć kolorystykę światła. Wprowadzenie barw daje niesamowite efekty. Kolory są w stanie podkreślić charakter kuchni, jej aranżację. Eksponują płytki trójwymiarowe, pogłębiają ich barwę lub też dodają optycznie nieco przestrzeni. Kuchnia staje się przyjaźniejsza i przy okazji świetnie się prezentuje.

Inną propozycją są LED-owe listwy montowane na całej długości pod szafkami. Tutaj również można pomyśleć o kolorystyce, która ożywi kuchnię, bez umniejszania funkcjonalności oświetlenia zadaniowego.

Zastosowanie takich trików ma jeszcze jedną zaletę. LED-owe punkty świetlne cechuje niewielki pobór mocy, a mając taką dekorację, można zrezygnować z kolejnych lamp, które w domyśle miały za zadanie ozdabiać kuchnię.

O czym należy pamiętać, wybierając światło nad blatami roboczymi

Wszystkie punkty świetlne stosowane nad blatami roboczymi, muszą być odporne na zachlapania, zabrudzenia i podwyższony poziom wilgotności. Wybierając jakiekolwiek oświetlenie do kuchni, które oferuje sklep z lampami, należy zwracać uwagę na jego parametr IP, który informuje o odporności na wspomniane warunki. Im wyższe IP, tym większa trwałość lamp i również zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa prac wykonywanych przy blatach roboczych.

Jeśli decydujemy się na punktowe oświetlenie pod szafkami, reflektorki czy LED-y muszą być umieszczane w jednakowych odległościach, najlepiej co 40-60 cm. Dzięki temu nie pozostaną miejsca nieoświetlone, ale też nie zrodzi się ryzyko coraz wyższych rachunków za prąd, przez zastosowanie zbyt dużej liczby punktów świetlnych. Choć akurat LED-y cechuje najwyższa trwałość i niski pobór prądu, nadmiar wcale nie jest wskazany. W tym przypadku zasada, im więcej, tym lepiej, wcale się nie sprawdza.

Dobierajmy światło również w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko oparzenia się o gorące oprawy. To szczególnie ważne, jeśli w kuchni pozostawiamy pole do popisu najmłodszym domownikom, którzy lubią uczestniczyć w przyrządzaniu rozmaitych dań.

I niezależnie od wybranego sposobu doświetlania blatów roboczych, miejmy na uwadze kuchenną aranżację. W końcu na finalny efekt wpływ ma całokształt. Nie tylko elementy, które są funkcjonalne, ale i spójna aranżacja budująca przyjazną atmosferę.

Redaktorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *