Style aranżacji wnętrz z Kraju Kwitnącej Wiśni

Style aranżacji wnętrz z Kraju Kwitnącej Wiśni

Jak wprowadzić do aranżacji ład i harmonię? Istnieją takie trendy wnętrzarskie, które doskonale się do tego nadają. Należy wśród nich wymienić style aranżacji wnętrz z Dalekiego Wschodu i elementy, które do nich nawiązują. Stonowane, minimalistyczne, kuszące prostotą i subtelnością. Trudno odmówić im uroku.

Style aranżacji wnętrz nawiązujące do kultury japońskiej nie są u nas popularne. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie są w Polsce wykorzystywane. Są osoby, które bardzo cenią sobie pochodzącą z Kraju Kwitnącej Wiśni stylistykę i doskonale się w niej odnajdują. Dotyczy to zarówno sposobu urządzania ogrodów, jak i aranżowania pomieszczeń mieszkalnych.

Wystrój wnętrza a przepływ energii

W Japonii ogromną uwagę przywiązuje się do tego, w jaki sposób zostało urządzone mieszkanie. Jego wystrój powinien odzwierciedlać naturę człowieka, ale też tworzyć miejsce idealne do wyciszenia się i utrzymania równowagi, której potrzebuje każdy z nas. Dlatego ważny jest każdy element, który wprowadza się do wystroju. Nie może bowiem zakłócać przepływu energii i wprowadzać dysharmonii. Przeciwnie – powinien być idealnie dopasowany do całości i spełniać we wnętrzu określoną funkcję. Nie ma w nim miejsca na wprowadzanie przypadkowych, niepasujących do niczego i nieznajdujących praktycznego zastosowania elementów.

Japońskie style aranżacji wnętrz

W japońskim wnętrzu ważny jest sposób, w jaki łączone są materiały i elementy wystroju, nie ma jednak konieczności zachowania idealnie gładkich powierzchni i nieskazitelnej formy. Tam, gdzie liczy historia przedmiotu, doceniana jest każda rysa, zadrapanie, czy pęknięcie. Nawet nadgryzione zębem czasu meble mogą doskonale służyć użytkownikom, wprowadzając do wnętrza “bagaż swoich doświadczeń” i opowiadając własną historię. Dlatego japońskie style aranżacji wnętrz, zwłaszcza minimalistyczny styl wagi-sabi, tak cenią przedmioty, które mogą się pochwalić bogatą przeszłością.

Stonowana kolorystyka w orientalnych wnętrzach

W japońskich wnętrzach królują kolory ziemi. Brązy, szarości, beże, z którymi doskonale komponuje się zieleń domowych roślin. Taka stonowana, spokojna kolorystyka nie oznacza jednak, że wnętrze musi być całkowicie pozbawione kontrastujących dodatków. Dlatego możemy w nim spotkać również czerwień, kolor żółty oraz złoty. Jako uzupełnienie wystroju lub w elementach wykończeniowych pojawia się też kolor czarny.

Sposób umeblowania

Japońskie style aranżacji wnętrz są lekkie i wprowadzane do wystroju w takiej ilości, która gwarantuje ich funkcjonalność, ale nie ogranicza przestrzeni. Stawia się tu na minimalizm w ilości elementów oraz minimalizm formy. Pojawiają się w nich proste krawędzie i geometryczne kształty. Ważna jest też mobilność mebli i możliwość szybkiej rearanżacji wnętrza. Cechą charakterystyczną jest nieduży, niski stolik, przy którym mogą się znaleźć ułożone na podłodze siedziska.

Takie skromne i minimalistyczne wnętrze jest wygodne do sprzątania, a zarazem estetyczne i miłe dla oka. Jego urządzenie nie wymaga też zaangażowania dużego budżetu. Może natomiast w pełni spełnić oczekiwania użytkowników, którzy cenią funkcjonalność i orientalne style aranżacji wnętrz.

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *