Wielofunkcyjne wnętrze i dobrze zaplanowane oświetlenie

Wielofunkcyjne wnętrze i dobrze zaplanowane oświetlenie

Współczesne wnętrza to coraz częściej pomieszczenia otwarte, które łączą wiele funkcji. Doskonałym tego przykładem jest industrialny salon, czy w ogóle wnętrza industrialne. Tam, gdzie stawia się na przestronność, część reprezentacyjna mieszkania naturalnie przechodzi w kuchnię, a niekiedy także w sypialnię. Także wnętrze może być nowoczesne i atrakcyjne pod względem wizualnym, stawia jednak sporo wyzwań aranżacyjnych.

Jednym z takich wyzwań będzie zaplanowanie oświetlania. Nawet jeśli pomieszczenie będzie dość jasne, może nie spełniać oczekiwań użytkowników. Ważne jest bowiem to, by zostało dostosowane do przeznaczenia konkretnej strefy.

Wielofunkcyjne wnętrze z podziałem na strefy

W takim wielofunkcyjnym pomieszczeniu koniecznie należy wydzielić strefy, którym przypisze się określone role. Powstanie w ten sposób:

  • przestrzeń przeznaczona do wypoczynku;
  • miejsce, w którym będziemy przyjmować gości;
  • strefa kuchenna;

a niekiedy także wiele innych, zależnie od potrzeb użytkowników. Każda z tych przestrzeni może wymagać odmiennego oświetlenia. Od tego, czy dostosujemy je do funkcji konkretnej strefy, gdzie zależał komfort jej użytkowania.

Oświetlenie kuchni lub aneksu kuchennego

Kuchnia bezwzględnie wymaga dobrego oświetlenia. Nawet jeśli będzie pomieszczeniem otwartym na salon, nad blatem kuchennym powinno znaleźć się dodatkowe światło, które umożliwi komfortowe i bezpieczne przygotowywanie posiłków. Źle doświetlona przestrzeń może bowiem stwarzać dla użytkowników zagrożenie.

Oprócz opraw zamontowanych bezpośrednio nad blatem, warto pomyśleć też o oświetleniu, które ułatwi poruszanie się po kuchni i sprzątanie pomieszczenia. W tej roli może sprawdzić się zamontowana centralnie na suficie lampa, która emitować będzie światło rozproszone albo większa instalacja świetlna w postaci natynkowych plafonów, opraw wpustowych, lub reflektorów umieszczonych na szynach. Dobry sklep z lampami nie tylko umożliwi wybór pomiędzy wszystkimi wymienionymi wyżej lampami, ale zagwarantuje też ich dużą różnorodność.

Oprawy oświetleniowe w salonie

Po zaplanowaniu oświetlenia w kuchni przychodzi pora na resztę pomieszczenia. Zazwyczaj jest to salon, któremu przypisuje się kilka różnych funkcji. Pierwsze, które zazwyczaj przychodzi nam do głowy, jest oświetlenie główne. Zazwyczaj montuje się je we wnętrzu centralnie lub w taki sposób, by umożliwiło doświetlenie wszystkich zakamarków.

Oświetlenie ogólne przydaje się przy sprzątaniu pomieszczenia oraz jego codziennym użytkowaniu. Jego rolę – podobnie jak w kuchni – mogą pełnić oprawy wpustowe, reflektory na szynach, albo inne montowane centralnie oprawy (plafony lub lampy wiszące).

Oświetlenie zadaniowe wielofunkcyjnego wnętrza

Poza oświetleniem ogólnym w wielofunkcyjnym wnętrzu nie może zabraknąć oświetlenia, któremu przypiszemy konkretne zadania. Przykładem może być oprawa zamontowana nad strefą wypoczynkową. Zawieszona nad kanapą efektowna lampa nie tylko stworzy klimatyczny nastrój, ale stanie się też efektownym elementem dekoracyjnym.

Oświetleniem zadaniowym, lub inaczej funkcyjnym, będzie też lampa zawieszona nad stołem w jadalni. Tam, gdzie spożywamy posiłki potrzebne są odpowiednie warunki. Należy zwrócić uwagę na to, by lampa równomiernie oświetlała blat stołu, nie raziła w oczy siedzących przy nim osób i została zawieszona na odpowiedniej wysokości.

Do oświetlenia funkcyjnego zaliczymy też oprawy montowane przy przeznaczonym do pracy albo nauki biurku, w pobliżu domowej biblioteczki zaaranżowanej na kącik czytelniczy albo innym wyznaczonym ze względu na konkretną funkcję miejscu.

Oświetlenie dekoracyjne – alternatywa, którą warto rozważyć

Niektórzy inwestorzy decydują się też na montaż oświetlenia o charakterze dekoracyjnym. W tym przypadku nie mamy do czynienia z jakąś konkretną funkcja. Kluczowe jest tu osiągnięcie określonego efektu wizualnego, który wpłynie na estetykę wnętrza. O ile jednak poprzednie typy oświetlania to absolutne must have niemal w każdym wielofunkcyjnym salonie, o tyle oświetlenie dekoracyjne jest zaledwie alternatywą, która może, ale nie musi pojawić się w aranżacji.

Planowanie oświetlania wnętrza o wielu funkcjach nie zawsze jest proste. Należy zwrócić uwagę na to, by zapewnić funkcjonalność każdej wydzielonej strefy, z drugiej strony nie można przesadzić z ilością opraw wprowadzonych do wnętrza.

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *