Włączniki i gniazdka elektryczne. Wybieramy osprzęt do domu

Włączniki i gniazdka elektryczne. Wybieramy osprzęt do domu

Wystrój mieszkania to nie tylko kolor ścian, meble i domowe sprzęty. To również włączniki i gniazdka elektryczne, stanowiące istotny element wykończeniowy, który zarazem wpływa na funkcjonalność wnętrza. Wygląd osprzętu warto dostosować do stylistyki konkretnej aranżacji. Możliwość taką daje szeroki wybór asortymentu dostępny na rynku. Poszczególne modele mogą różnić się kształtem, materiałem, a także funkcjonalnością.

Aranżując wnętrze mieszkania, większość inwestorów od lat wybiera te same klasyczne rozwiązania. Tradycyjne włączniki i gniazdka elektryczne o standardowym kształcie, najczęściej w białym kolorze. Możliwości jest jednak znacznie więcej, czego nieustannie dowodzą nam producenci osprzętu elektrycznego. Wyjście poza ogólnie przyjęte schematy i zastosowanie w wystroju modeli oryginalnych, nietuzinkowych, przykuwających uwagę użytkownika może zaowocować stworzeniem niebanalnej aranżacji.

Włączniki i gniazdka elektryczne w stylu retro

Niektóre wnętrza zdecydowanie lepiej niż z klasycznym czy nowoczesnym osprzętem mogą komponować się z włącznikami i gniazdami nawiązującymi do stylu retro. Osprzęt stylizowany na stary i nawiązujący do minionych epok doskonale sprawdzi się w aranżacjach industrialnych, loftach, pomieszczeniach utrzymanych w stylu rustykalnym, czy tych, które mają przypominać wnętrza z okresu między wojennego.

Wśród takiego asortymentu znajdziemy między innymi antyczne włączniki w stylu retro z charakterystyczną dźwignią zamiast klasycznego przycisku, włączniki obrotowe oraz gniazda z klapką i uziemieniem. Osprzęt w stylu retro to często włączniki i gniazdka elektryczne natynkowe o najczęściej występującym w przypadku tego asortymentu okrągłym kształcie. W niewielkim stopniu mogą od niego odbiegać gniazda natynkowe przelotowe, które mają dwa wejścia kablowe.

Osprzęt w nowoczesnym stylu

Do dyspozycji inwestorów są też włączniki i gniazdka elektryczne wyróżniające się nowoczesną stylistyką. One też zdecydowanie odbiegają designem od tych, klasycznych, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić w ciągu ostatnich lat. Czym charakteryzuje się taki osprzęt?

Jest gładki, minimalistyczny, płasko przylega do ściany. Może mieć zróżnicowaną kolorystykę – od klasycznej bieli i czerni, poprzez barwę szarą i złotą aż do bardziej wyszukanych, niekiedy niezwykle żywych kolorów.

Nowoczesny osprzęt, podobnie jak ten w stylu retro, może mieć różną formę. Wyróżniają się wśród nich włączniki sensoryczne. Sterowane są dotykiem, więc nie mają przełączników, ale całkowicie płaską powierzchnię. Oświetleniem za pomocą takich włączników można sterować również zdalnie. W tym celu potrzebne będą kompatybilne z nimi piloty albo specjalne aplikacje na smartfona.

Osprzęt elektryczny może przybierać wiele form i wprowadzać do aranżacji różne materiały. Produkuje się go z tworzywa sztucznego, hartowanego szkła, a nawet skóry. Warto zwrócić też uwagę na funkcjonalność, jaką nowoczesny osprzęt wprowadza do mieszkania. Możliwość zdalnego sterowania poprawia komfort użytkowników i staje się celem wielu inwestorów. Włączniki i gniazdka elektryczne dostępne w tak wielu różnych odsłonach to ogromny atut dla konsumentów.

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *