Wykusz w domu i sposoby jego zagospodarowania

Wykusz w domu i sposoby jego zagospodarowania

Ciekawe formy architektoniczne, takie jak lukarny czy wykusz w domu mogą urozmaicić bryłę budynku. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza wykusz, który ze względu na sposób zagospodarowania może stać się funkcjonalnym elementem wnętrza. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to, co większość z nas nazywa wykuszem, w rzeczywistości nazywa się ryzalitem. Czym zatem jest wspomniany wcześniej wykusz?

Ryzalit i wykusz to dwa różne elementy architektoniczne, pomiędzy którymi istnieją zasadnicze różnice. Bywają jednak często mylone, a ich nazwy często są używane zamiennie. Co istotne, zdarza się to nie tylko osobom niezwiązanym z architekturą i branżą budowlaną, ale również fachowcom. Dość często z określeniem wykusz w domu spotkamy się między innymi, przeglądają projekty domów jednorodzinnych.

Ryzalit czy wykusz?

Aby lepiej zrozumieć, na czym polega różnica, warto przybliżyć oba pojęcia. Poprzez ryzalit należy rozumieć część domu, która jest wysunięta poza lico elewacji budynku, podobnie jak on wspiera się na fundamentach i sięga aż do dachu. Ryzalit może mieć kształt prostokąta, półkola albo wielokąta. Natomiast wykusz w domu jest formą architektoniczną wystającą poza lico budynku nadwieszoną ponad parterem. Oznacza to, że nie jest wsparty na fundamentach, ale specjalnych wspornikach. Wykusz może mieć wysokość jednej lub kilku kondygnacji.

Wspomnieliśmy już jednak, że współcześnie wiele osób, w tym również architektów używa obu nazw zamiennie, co w praktyce często sprowadza się do tego, że wykuszem nazywane są formy, które w rzeczywistości są ryzalitem. Właśnie dlatego, po wyjaśnieniu obu pojęć – aby nie wprowadzać zbędnego zamieszania – również postanowiliśmy pozostać przy jednej nazwie, stosując ja do obu wymienionych wyżej form architektonicznych.

Sposób na ciekawy wykusz w domu

Jeśli dysponujemy dodatkową przestrzenią, którą gwarantuje nam obecność wykusza, możemy się pokusić o jej ciekawą aranżację. Oryginalnych inspiracji można szukać w magazynach wnętrzarskich albo na portalach poświęconych aranżacji wnętrz. Jednym z najczęstszych sposobów na wykusz w domu jest urządzenie w nim jadalni. Dotyczy to jednak przestrzeni połączonej z kuchnią albo z salonem. Warto jednak pamiętać, że wykusz może być połączony również z innymi wnętrzami, np. z sypialnią. W takim przypadku można zaaranżować w nim funkcjonalną przestrzeń wypoczynkową. Ustawiony w niej fotel będzie wygodnym miejscem do zatopienia się w lekturze.

Jeśli wykusz poszerza przestrzeń pokoju nastolatka, można zaaranżować w nim wygodny kącik czytelnika. Wystarczy szeroki parapet, na którym ułożymy duże poduszki. Jeśli pokój należy do mniejszego dziecka, z powodzeniem urządzimy tam przestrzeń do zabaw.

Wykusz w domu może też stanowić funkcjonalną przestrzeń biurową. Jako miejsce dobrze doświetlone będzie idealnym miejsce zarówno do pracy, jak i do nauki.

Jak widać, możliwości zaaranżowania takiej przestrzeni jest naprawdę wiele. Pomysłowe aranżacje mogą być sposobem na funkcjonalną przestrzeń. Warto o tym pamiętać, kiedy przyjdzie nam urządzić wykusz w domu.

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *